Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası açarken en önemli adım karar vermektedir. Zira evlenirken size yardım eden insanların çok büyük kısmı siz boşanırken yardımcı olmayacaklardır.Peki boşanma davası nasıl açılır ? Boşanma davası açarken dikkat etmeniz gereken bir sürü şey vardır. Örnek olarak, dava açıldıktan sonra müşterek evde kim kalacak, bu evin kirası kim tarafından karşılanacak, çocuğun velayetinin kim alacak, velayeti almayan taraf çocukla nasıl görüşecek. Boşanma konusunda karar verirken bu tür hususlar mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Ayrıca boşanma sürecinde müşterek çocuk bir silah olarak kullanılmamalıdır. Ankara’da açılan boşanma davalarında gördüğümüz üzere müşterek çocuk bir tehdit unsuru yada silah olarak karşı tarafı zor durumda bırakmak için kullanılmaktadır. Bu süreçte çocuğun psikolojisini ve geleceğini düşünerek çocuğunuzu korumak için elinizden geleni yapmalısınız. Zira boşanma süreci çocuğun psikolojisini çok olumsuz etkilemektedir.

Boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanıtını verirken avukatların rolünü unutmamak gerekir. Boşanma davası açarken avukat tutmanız hak kayıplarının önüne geçeceği gibi sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanmasını da sağlayacaktır. Avukat yardımı alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise avukatınız boşanma davalarında uzman olmasıdır. Zira tecrübeli ve uzman bir boşanma avukatı boşanma sürecindeki en büyük destekçiniz olacaktır.

Boşanma Davası Ücretleri

Boşanma davası ücretleri nelerdir? Boşanma davası mahkeme masrafları ne kadardır? Boşanma davası avukatlık ücreti ne kadardır? En çok merak edilen konulardan biri de boşanma davasında avukatlık ücretleridir. Boşanma davasında avukatlık ücreti, avukatınız tecrübesi, sizin maddi durumunuz ve davanın anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası olması gibi kriterlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca boşanma davasında maddi – manevi tazminat kazanılması durumunda avukatın bu tazminattan belirli bir yüzde alması kararlaştırılabilir.

Ayrıca boşanma davası açarken harç ve gider avansı yatırmanız gerekmektedir. Ankara’da bu masraflar aile mahkemelerine bakan ilgili vezneye yatırılmalıdır. Diğer illere mahkeme kaleminde yada başka bir veznede bu işlem yapılıyor olabilir.

Boşanmak İçin Neler Gerekli

Boşanmak gerekli olanlar listesinin başında iyi bir boşanma avukat gelmektedir. Zira iyi bir boşanma avukatı zaten gerekli olan her şeyi sizin adınıza yapacaktır. Eğer avukatsız olarak bu davayı açmayı düşünüyorsanız bir takım bilgi ve belgelere ihtiyanız vardır. Öncelikle boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanıtı biliyor olmalısınız. Bu konuda yukarıda yeterince açıklama bulunmaktadır. Daha sonra bir boşanma dava dilekçesi oluşturulması ve bu dilekçe aile mahkmesine sunulmalıdır. Böylece dava boşanma davası açılmış olur.

Yorumlar (3)

  1. Halim
  2. Asiye
  3. Hakkı Erkoç