Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanma Davası Ücretleri

Boşanma davası ücretleri , boşanma davası açmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Boşanma davasını mutlaka bir avukat yardımı ile açmanızı tavsiye ederim. Eğer boşanma davasını avukatsız olarak açmak istiyorsanız bu durumda ödemeniz gereken iki çeşit masraf vardır. Bunlarda ilki dava açmak için harç bedelidir. Bu bedel devlet tarafından alınır. İkinci masraf kalemi ise gider avansıdır. Gider avansı boşanma davasında yapılacak tebligatlar, ilgili kurumlardan istenecek belgeler, yazışmalar ve tanıkların dinlenilmesi için kullanılmaktadır. Gider avansı dosyada depo edilmeden herhangi bir işlem yapılmaz. Gider avansı tutarı dinletmek istediğiniz tanık sayısına göre değişmektedir. Bunun dışında başka bir masraf ödemeden dava açmanız mümkündür.

Boşanma davasının avukat aracılığıyla açacak iseniz bu durumda avukat için vekalet ücreti ödemeniz gerekir. Boşanma avukatları genel olarak iki çeşit fiyat politikasına sahiptir. Eğer boşanma davası anlaşmalı olarak açılacaksa daha uygun avukatlık ücreti talep edilir. Zira anlaşmalı boşanma davası tek celsede biten oldukça kolay bir davadır. Dava çekişmeli olarak açılacaksa bu durumda daha yüksek avukatlık ücreti talep edilir. Zira çekişmeli boşanma davaları oldukça uzun süren ve uğraştırıcı davalardır. Boşanma davası ücretlerinin boşanma avukatını arayarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Boşanma İşlemleri Masrafları

Boşanma davaları için ödenmesi gereken masraflar dava harcı, gider avansı ve boşanma avukatı ücretinden oluşmaktadır. Boşanma davası ücretleri bu kalemlerden oluşur. Eğer davanızda çok sayıda tanık dinletmeyi düşünüyorsanız ödemeniz gereken gider avansı miktarı yüksek olacaktır. Ayrıca eğer davayla ilgili olarak bir bilirkişi incelemesi yapılması gerekiyorsa bu durumda bu bilirkişinin ücretini de sizin ödemeniz gerekir. Boşanma davası içerisinde talep edilen maddi manevi tazminat için bir harç ödemeye gerek yoktur. Fakat ziynet eşyalarının iadesi yada mal rejiminden kaynaklı bir alacak davası açacaksanız bu durumda talep edilen tutar üzerinden bir harç ödemeniz gerekir.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma davası ücretleri konusunda en önemli yere sahip olan boşanma avukatı ücretleri bazı kriterlere göre değişmektir. Beraber çalışacağınız boşanma avukatının yaşı, tecrübesi, kalitesi, başarısı, ofisinin bulunduğu yer gibi faktörler boşanma avukatının ücretinin belirlenmesinde rol oynar. Ayrıca boşanma davasının niteliği de bu ücreti etkilemektedir. Örneğin sadece boşanma konusunda bir karar alınması isteniyorsa ücretler daha makul olarak belirlenir. Fakat boşanmanın yanında velayet, nafaka, maddi manevi tazminat, ziynet eşyası alacağı gibi hususlar söz konusu ise avukatlık ücreti biraz daha yüksek olabilir. Bu tür davalarında boşanma avukatıyla açılmasını tavsiye ederim. Zira sırf avukatlık ücreti ödememek için arzuhalcilere yazdırdığınız dilekçe açılan davalarda hak kaybına uğramanız muhtemeldir.

Boşanma Davası Ücretleri

 

Yorumlar (5)

  1. Hatice
  2. Mustafa
  3. Necla
  4. Ali Osman
  5. Şerife