Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanmada Tazminat

Türk Medeni Kanununa göre taraflar boşanma ile birlikte maddi manevi tazminat talebinde bulunabilirler. Bu tazminata hak kazanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Eğer taraflar anlaşmalı boşanma davası açacaklar ise maddi manevi tazminat konusundaki tüm hususlar taraflarca belirlenir ve boşanma protokolüne yazılır. Eğer taraflar çekişmeli boşanma davası ile boşanacaklar ile bu durumda tazminat hususunda kararı aile hakimi verir.

Boşanmada tazminat kazanabilmek için en önemli unsur kusur durumudur. Yani bir kimsenin tazminat talebinde bulunabilmesi için karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Eğer karşı taraf kusursuz veya daha az kusurlu ise tazminata hükmedilmez. Yani kısaca özetlemek gerekirse boşanmaya sebep olan olaylarda karşı tarafın kusurlu olduğunu iddia etmeniz ve bunu somut deliller ispatlamanız gerekir. Aksi halde tazminat talebiniz kabul edilmez.

Boşanma davalarında tazminat talep ederken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar vardır. Eğer bir Ankara boşanma avukatı yardımı ile bu davayı açıyorsanız zaten boşanma avukatınız bu konuda bilgili olacağı için o sizin adınıza işlemleri gerçekleştirecektir. Boşanmada tazminat talep ederken harç ödenmediği için tazminat miktarının yüksek istemenin bir sakıncası yoktur. Biz Ankara boşanma avukatları olarak tazminat taleplerini oldukça yüksek tutarda talep ediyoruz. Ayrıca tazminat talepleri davanın her aşamasında ileri sürülebilir.

Boşanmada Maddi Tazminat

Boşanma davalarında maddi tazminat talep edebilmek için öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi karşı tarafı kusurlu göstermek gerekir. Maddi tazminat bir tarafın mevcut ve beklenen maddi zararlarının tazmini için verilmektedir. Yani boşanma nedeniyle elde edilmesi beklenen maddi kayıplar yada evlenme nedeniyle uğranılan zararlar maddi tazminatın konusudur. Örneğin evlenme nedeniyle bir kişi işini bırakmak zorunda kalmışsa, yada tarafların geliri çok iyiyse ve boşanma ile birlikte bir taraf bu gelirden mahrum kalacaksa bu durumda maddi tazminata hükmedilecektir.

Boşanmada Manevi Tazminat

Boşanmada davalarında manevi tazminata hükmedilebilmesi için öncelikle karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Bu şart yerine geldikten sonra tazminata neden olaylar incelenmeye başlar. Eğer evlilik içinde yaşanılan olaylardan dolayı bir taraf üzülmüş, yıpranmış yada psikolojik sıkıntılar yaşamışsa bu durumda manevi tazminata hükmedilir. Boşanmada tazminat miktarı hakim tarafından belirlenir. Bu tazminat belirlenirken yaşanılan olayların ağırlığı dikkate alınır. Örneğin, darp, hakaret, aldatma, zina, küçük düşürme, kötü muamele gibi hususlar mevcutsa manevi tazminata hükmedilmesi muhtemeldir. Bu konularda hak kaybına uğramamak için iyi bir Ankara boşanma avukatı vasıtasıyla bu davayı açmanızı tavsiye ederim.

Boşanmada Tazminat