Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Suçlarında Nasıl Savunma Yapılır

Her geçen gün sayısı biraz daha artan bilişim suçlarında nasıl savunma yapılır soruna cevap vermek gerekirse; ilk olarak savunma tekniği açısından usul işlemleri analiz edilmelidir. Kişilerin bu tur davalardan kendini savunma şansı çok düşüktür.

Zira hakimler bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığından bir çok konuyu anlamamaktadır. Bu durumda insanların kendini ifade edebilme ihtimali de çok azdır. Bu nedenle bilişim suçlarında savunma iyi bir bilişim avukatı tarafından yapılmalıdır. Bu konuda müvekkillerimize gereken her türlü hukuki desteği vermekteyiz. Eğer böyle bir suçla karşı karşıya kalırsanız bizimle iletişime geçmeniz ve bize vekalet çıkarmanız yeterlidir.

Bir çok avukat bilişim davalarına girmektedir. Fakat bu avukatların bir kısmı bilişim suçları alanında uzman olmadığı için yanlış savunmalar yapmakta ve müvekkillerini mağdur etmektedir. Bu sebeple insanların bu tür davalarda avukat seçerken daha dikkatli olmasını tavsiye ederim. Çünkü bilişim suçu davalarında yapılan hataların telafisi çok zordur. Bu nedenle bu tür bir davayla karşı karşıya kalırsanız davanın en başında bizimle iletişime geçerseniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Bilişim Suçları Savunma Teknikleri

Bir bilişim suçu nedeniyle yargılanmakta olan kişiye ilk tavsiye edeceğim şey iyi bilişim avukatı yardımı ile savunma yapmasıdır. Zira bu tür suçlarda hakimler ve savcılar yeterli donanıma sahip değildir. Bu tür yargılamalar bilirkişi marifetiyle sonuçlandırılmaktadır.

Hal böyle olunca insanların kendisi ifade etmesi bir hayli zor hale gelmektedir. Bu sebeple insanların bir hukuki yardım alması ve bilişim suçlarında uzman avukat ile bu yola çıkmaları gerekmektedir. Böylece maddi gerçeğin ortaya çıkması için adil bir yargılama yapılabilecektir. Bilişim suçları savunma teknikleri diğer suç tiplerine göre farklılık arz eder. Bu sebeple her avukatın bilişim suçlarında başarılı sonuçlar alma şansı yoktur. Çünkü her avukat bilişim suçlarında nasıl savunma yapılır sorusuna cevap veremez.

Bilişim Suçları Avukatı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bilişim suçları özel suçlardandır. Gerek delillerin türü gerekse de savunması klasik ceza hukukundan farklıdır. Bu sebeple bu alanda tecrübe sahibi, uzman bilişim avukatlarına ihtiyaç vardır. Uzman bir bilişim avukatı ile bu yola çıkarsanız bilişim suçlarında nasıl savunma yapılır gibi sorularla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca internetten okuduğunuz eksik bilgilerle bu tür suçlarda yapacağınız savunma size fayda yerine zarar getirebilir.

Bilişim Suçların Nasıl Savunma Yapılır

Yorumlar (4)

  1. Kaan
  2. Zeynep
  3. Orçun
  4. Metin