Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Suçu

Bugün “Bilişim suçu nedir?”, “Bilişim Avukatı nedir?” sorularıyla birlikte  “Ankara Bilişim Avukatı” ve “Bilişim Avukatı Ankara” kavramları üzerinde duracağız. Halk arasında pek bilinmeyen fakat giderek yaygınlaşan kavramlardan biri de bilişim suçu kavramıdır. Bu suç tipini genel olarak internet üzerinden suçlar olarak tanımlayabiliriz. Teknolojinin gelişmesi sonucunda internet kullanımının hızla yaygınlaşması bir çok suç tipinin internet üzerinden işlenmesi olgusunu da beraberinde getirmiştir.

Türk Ceza Kanunu’nda yapılan düzenlemeler ile bir takım suçlar kanunla bilişim suçları olarak kabul edilmiştir. Bunun yanında daha önceden var olan bir çok suçun da bilişim sistemleri aracılığıyla işlenmesi gündeme geldiğinden bu suçlar içinde özel düzenlemeler yapılmış ve bilişim sistemleri aracılığıyla işlenene suçlar için bazı ağırlaştırıcı maddeler konulmuştur.

Bilişim Avukatı

Kanunda düzenlenen bilişim suçları şu şekildedir:

 • bilişim sistemine girme suçu
 • bilişim sistemini engelleme, verileri yok etme veya değiştirme
 • banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması

Bilişim sistemleri aracılığıyla işlenen suçlar ise şu şekildedir:

 • bilişim sistemleri aracılıyla hırsızlık ve dolandırıcılık
 • internet üzerinden fuhuşa aracılık
 • müstehcenlik
 • çocuk pornografisi
 • kişisel verileri kaydetme ve yayma
 • internet üzerinden hakaret, tehdit, şantaj
 • haberleşmenin gizliliğini ihlal
 • özel hayatın gizliliğini ihlal
 • Cumhurbaşkanına hakaret

Ankara Bilişim Avukatı Hizmetleri - Bilişim Avukatı Ankara

Bilişim Suçu Cezaları

Bilişim Suçlarıyla Mücadele ve Bilişim Avukatı Ankara

Bilişim suçu yeni bir kavram olduğu için gerek hakim ve savcılar gerekse de avukatlar bu konuda çok bilgili olmayabilir. Bu sebeple böyle bir suç ve suçlama ile karşı karşıya kaldığınızda alanında uzman ve iyi bir ankara bilişim avukatı ile dava sürecine girmenizi tavsiye ederim. Zira bu tür suçlardan dolayı bir çok haksız yere ceza almaktadır. Öyle ki sadece ip adresi soruşturma dosyasına girdiği için bile ceza alan kişiler mevcuttur. Bu sebeple bu tür davaları hafife almamanızı ve davayı takipsiz bırakmamanızı öneririm.

Bilim Suçu Avukatları Ankara

Bilişim Suçu Avukatı

Bilişim Avukatı Ankara

Yukarıda da izah ettiğimiz üzere bilişim suçu özel bir suç tipidir. Bu suçların soruşturulması da kendine özgüdür. Örneğin bu tip suçların soruşturulması aşamasında delil toplanırken CMK 134. madde de yer alan düzenlemeye uyulmalıdır. Bu suç tipinin kendine özgü yapısından dolayı bu davalarda avukatlık yapacak kişilerinde bu alanda uzman olması gerekir. Zira bu tür suçların savunması sırasında hem ceza hukuku bilgili hemde bilişim bilgisi gerekmektedir. Öyle ki Ankara gibi büyük illerde bu suçların soruşturulması için emniyet bünyesinde siber suçlarla mücadele birimi oluşturulmuştur. Bu sebeple bu tür suçlardan dolayı açılacak davalarda iyi bir Ankara bilişim suçu avukatı yardımı almanızı tavsiye ederim.

En iyi bilişim avukatı Ankara

Yorumlar (4)

 1. Serdar
 2. Atakan
 3. Nurel
 4. Halil