Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İyi bir anlaşmalı boşanma avukatı anlaşmalı boşanma davalarının olmazsa olmazıdır. Çünkü işinden anlayan bir boşanma avukatı bulmazsanız davanız anlaşmalı boşanma dahi olsa aylarca sürebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorunun yanıtı verebilmek için öncelikle hukukumuzdaki düzenlemelere bir göz atmak gerekir. Türk Hukuk Sistemi iki tür boşanma vardır. Bunlarda ilki anlaşmalı boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davası halk arasında en çok tercih edilen ve biz ankara boşanma avukatları tarafından da en çok tavsiye edilen boşanma türüdür. Zira anlaşmalı boşanma davası çok hızlı bir şekilde sonuçlanır ve çok daha az maliyetlidir. İkinci boşanma türü ise çekişmeli boşanma davalarıdır.

Bu tür boşanmalarda oldukça uzun sürer ve taraflar için oldukça yıpratıcıdır. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için iki tane unsur gereklidir. Bunlardan ilki evliliğin en az bir yıl sürmüş olmasıdır. İkinci unsur ise tarafların boşanma ve boşamanın mali sonuçları konusunda anlaşmış olmalarıdır. Bu iki madde ek olarak tarafların mutlaka duruşmaya gelmesi gerekmektedir. Eğer taraflar duruşmaya gelmezlerse anlaşmalı şekilde boşanmazlar.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ankara

Gelelim anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabına; taraflar anlaşmalı şekilde boşanmak istiyorlarsa öncelikle bir araya gelerek boşanma ve boşamanın mali sonuçları konusunda anlaşmaya varmış olmaları gerekir. Daha sonra taraflar anlaşmaya varmış oldukları konuları bir kağıda dökmeli yani anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamalıdırlar. Bu protokolde, boşanma, nafaka, maddi manevi tazminat, velayet, iştirak nafakası, mal paylaşımı ve çocukla kişisel ilişki hususları yer almalıdır. Eğer bu protokolü hazırlamakta zorlanıyorsanız iyi bir boşanma avukatı yardımı ile bu protokolü hazırlamanızı tavsiye ederim.

Anlaşmalı Boşanma Davası Maliyeti

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücreti

Anlaşmalı şekilde boşanmaya karar veren çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de bu işin maliyetidir. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusundan sonra verilmesi sorulması gereken soru budur. Boşanma davası açmanın iki çeşit maliyeti vardır bunlardan ilki mahkemeye ödenmesi gereken harçlar ve gider avansıdır. Bu tutarları dava açarken mahkeme veznesine yatırmanız gerekir.

İkinci olarak ta Ankara anlaşmalı boşanma avukatı ücreti vardır. Bu ücret avukat tarafından belirlenir ve değişkenlik gösterir. Boşanma avukatının tecrübesine, kalitesine, uzmanlığına göre değişen bir tutardır. Bu tutar Ankara barosu tarafından belirlenen asgari avukatlık ücretleri tutarından aşağı olmamalıdır. Bu boşanma için avukatlık ücreti taksitli şekilde ödenebilir fakat bu husus avukatınızla aranızda çözülmesi gereken bir husustur.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ankara

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Eğer boşanma kararı almışsanız ve anlaşmalı olarak boşanma istiyorsanız bu durumda hazırlamış olduğunuz dava dilekçesini ve boşanma protokolünü Ankara Aile Mahkemesi’ne sunmalısınız. Bu şekilde davanız açılmış olacaktır. Bunun dışında sunmanız gereken başka bir evrak yoktur.

Fakat bu işlemler size karışık geliyorsa yada uğraşmak istemiyorsanız bir Ankara anlaşmalı boşanma avukatı yardımı ile bu davayı açabilirsiniz. Avukat sizin adınıza tüm bu işlemleri halledecektir. Sizin yapmanız gereken tek şey boşanma vekaleti vermek ve avukatlık ücretini ödemektir. Böyle anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır gibi sorularla da uğraşmak zorunda kalmazsınız. Zira eksik yada yanlış bir dava açılması durumda çok büyük süre kayıpları yaşanacaktır. Bu konuda herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara boşanma avukatı olarak size her türlü hukuki desteği vermeye hazırız.

 

Yorumlar (5)

  1. Hande
  2. Süleyman
  3. Hikmet
  4. Sunay
  5. Erdem