Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Ceza Davası ve Avukatlık

Ceza avukatı ankara kelimesi de arama motorlarında aranan kelimelerden biridir. Çünkü birinin başı kriminal suçlarla beladaysa ona en iyi yardımcı olabilecek kişi iyi bir ceza avukatı ya da iyi bir ağız ceza avukatıdır.

Ceza davaları belki bir avukatın en fazla kendini gösterebildiği davalardır. Zira hukuk yargılamasında süreler, ispat yükü, senetle ispat zorunluluğu gibi pek çok husus ceza yargılamasında mevcut değildir. Ceza avukatı karar verilmeden önce olmak şartıyla istediği zaman delillerini sunabilmektedir. Ayrıca hukuka aykırı olmamak şartıyla her türlü ceza davalarında kullanılabilir. Bu sebeple bir ceza avukatının dosyanın kaderini değiştirme şansı diğer davalara göre oldukça fazladır. Hele iyi bir ceza avukatı ile çalışıyorsanız dosyanın çoğu şeyi lehinize çevirebilir.

Ceza avukatı ankara

Ceza Davasında Avukatlık Yapabilmek İçin Neler Gereklidir ?

İyi bir ceza avukatı olmak

İyi bir ceza avukatı olmak için öncelikle mevzuata hakim olmak gerekir. Sürekli olarak araştırmak, okumak güncel gelişmeleri takip etmek gerekir. Bunun yanında iyi ceza avukatlarının diğer bir özelliği de hayat tecrübesi yüksek ve yaratıcı olmalarıdır. Ayrıca özellikle iyi ağır ceza avukatları hakim karşısında dik dururlar, taleplerini gür sesle dile getirirler. Hakim karşısında eğilip bükülmezler. Kutsal olan savunma sanatının hakkını verirler. Özellikle Ankara ağır ceza mahkemelerinde yaşlı hakimler olduğu için ceza avukatlarını pek dinlemek istemezler. Çoğu kez sözünü keser yada söz hakkı vermezler. Bu nedenle iyi bir ceza avukatı hakimlerin bu tutumuna boyun eğmemeli ve müvekkilinin haklarını sonuna kadar savunmalıdır.

Ceza davaları için alanında uzman ve tecrübeli bir ceza avukatına ihtiyaç duyulur.

Ceza Davasında Avukatlık Yapmak Zor mudur ?

Ankara’da Ceza Avukatı olmak zor mudur?

Ceza hukuku alanında avukatlık yapmak diğer dava türlerine göre zordur. Şöyle ki;

 • Öncelikle müvekkillerimiz çoğu zaman tutuklu olduğu için sürekli olarak onları ziyaret etmemiz gerekir. Ankara da ki ceza evinin merkeze uzaklığı düşünüldüğünde bu işin çok fazla zamana mal olduğu bir gerçektir.
 • Ceza avukatlarının gecesi gündüzü yoktur. Bir gece telefonunuz çalar ve karakola gitmeniz gerekebilir. Ve çoğu zaman karakolda veya savcılıkta işiniz çok geç biter.
 • İnsanların özgürlüğü söz konusu olduğu için özellikle biz ağır ceza avukatları çok büyük stres altındayız.
 • Soruşturma aşamasında polisler bize yardımcı olmaz. Olabildiğince işimizi zorlaştırmak isterler. Yasak usullerle ifade ve delil toplayabilirler.
 • Ağır ceza davalarında duruşmalar çok uzun sürdüğü için eğer o gün başka duruşmanız var ise o durumda o duruşmalara yetişememe durumunuz olabilir.

Ceza Davasında Avukatlık Ücreti

Ceza davasında avukatlık ücreti değişkenlik gösterir. Yargılanan kişinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kişinin tutuklu olup olmadığı gibi hususlar bu tutarın belirlenmesinde etkin rol oynar. Bu tutarı her ceza avukatı kendine göre belirler. Fakat belirlenen bu tutar Ankara Baro Avukatlık Ücret Tarifesinde yer alan tutarlar az olamaz. Ceza ve ağır ceza davaları konusunda ayrıntılı bilgi almak ve ücretleri öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (6)

 1. Kamil
 2. Şaban
 3. Kerim
 4. Naci
 5. Ömer
 6. Veli