Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Sistemine Girme Suçu Ve Cezası

Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesinde düzenlenen bilişim sistemine girme suçu ve cezası halk arasında pek bilinen bir konu değildir. Bir çok kişi eşinin, sevgilisinin, arkadaşının internet üzerinde ki hesaplarına girmektedir. Fakat kişiler bunun suç olduğunu bilmediği için şikayetçi olmamaktadırlar. İnsanların zaman içinde bilinçlenmesi ve internet kullanımının artması sonucunda bu tür suçların sayısında artış meydana gelmiştir. Bugün çok sayıda bilişim sistemine girme suçundan dava açılmaktadır. Bu suçlar bilişim suçları olarak adlandırılır. Bu tür davalarla ilgilenen avukatlara da bilişim suçu avukatı yada bilişim suçları avukatı denir.

Bilişim sistemine girme suçunun oluşabilmesi için bir kişinin, başkasına ait bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmesi veya orada kalmaya devam etmesi gerekir. Bu kapsamda, bir kişinin sevgilisinin yada kız-erkek arkadaşının e-mail, facebook, twitter, instagram vb. hesaplarına hukuka aykırı olarak girmesi bu suçun oluşması için yeterlidir. Eğer hesabına girilen kişinin bu girişe rızası var ise bu durumda sisteme giriş hukuk aykırı olmayacaktır.

Bilişim sistemine girme konusunda verilen rıza sonrada ortadan kalkmış ise ve sisteme giren kişi rıza olmamasına rağmen orada kalmaya devam etmiş ise bu suç oluşacaktır. Bilişim sistemine girme suçu bu şekilde işlenirse cezası 1 yıla kadar hapis cezasıdır. Eğer bilişim sistemine girme suçu işlenirken sistem de yer alan veriler yok olur veya değişirse bu durumda verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır. Bilişim sistemine girme suçu ve cezası konusunda kafanızda başka sorular var ise biz bilişim avukatları siz yardımcı olabiliriz.

Bilişim Sistemine Girme Suçu Avukatı

Bilişim sistemine girme suçu bir bilişim suçudur. Bu nedenle bu suçun savunmasının uzman bilişim avukatı tarafından yapılması gerekir. Bu tür suçların savunması klasik ceza hukuku savunmasından farklıdır. Bu sebeple her avukat bilişim suçlarında başarılı olamaz. Bir avukatın bilişim suçlarında iyi savunma yapabilmesi için iyi bir hukuk bilgisinin yanında bilişim ve adli bilişim alanında bilgili ve tecrübeli olması gerekir. Biz bu konuda müvekkillerimize en iyi hizmeti vermekteyiz.

Bilişim Sistemine Girmek Suç Mudur

Yukarıda da izah etmeye çalıştığımız üzere bir bilişim sistemine hukuka aykırı girmek ve orada kalmak suçtur. Bu nedenle insanların bu konuda daha duyarlı olması gerekir. Zira bir çok kişi bu suçu işlemesine rağmen herhangi bir şikayet olmadığı için dava açılmamaktadır. Fakat bu suç şikayete tabi değildir. Eğer savcılar bu suçun işlendiğini öğrenirlerse resen dava açmak zorundadırlar. Bu suçun failini bulmak için genellikle IP numarası kullanılmaktadır. Bu IP numarasından ilgili kişiye ve onun adresine ulaşmak mümkündür. Diğer bir yöntem ise bilişim sistemine girme suçu işlediğinden şüphelenilen kişinin evindeki bilgisayarlarda arama yapmaktadır. Bilişim sistemine girme suçu ve cezası konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz .

Bilişim Sistemine Girme Suçu ve Cezası

 

Yorumlar (4)

  1. Rafet
  2. Bekir
  3. Tuna
  4. Taner