Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Ankarada İcra Avukatı Olmak

İcra avukatı kavramı özel bir avukatlık sınıfını ifade etmemekle birlikte icra yoğunluklu olarak çalışan avukatlara verilen isimdir. İcra avukatı olmak için herhangi çaba yada belge gerektirmemektedir. Ülkemizde avukatlar her türlü davaya bakabilmekte olduğunun ruhsatını almış bir avukatın icra avukatı olmasında herhangi bir engel yoktur.

Elinde senedi olan bir kişi bu borcunu tahsil edemediği zaman bunu icraya vermek isteyecektir. İcra takibi başlatmak için bir takım belgeler doldurmak gereklidir. Takip talebi ismi verilen belge doldurularak icra takibi başlatılmaktadır. Fakat icra dairelerinin yoğunluğu göz önüne alındığında işlem bu kadar kolay olmamaktadır. Zira özellikle Ankara icra müdürlüklerinde avukatlar sadece takip talebini değil ödeme emrini hatta tebligat zarflarını bile kendileri hazırlayarak icra dairesine başvurmaktadırlar.

İcra Takip Masrafları Ne Kadardır?

İcra takibi başlatırken harç ödenmesi gerekmektedir. Bu harç miktarı alacağın miktarına göre değişmektedir. Fakat İlamlı icralar bu harç maktudur. Bu ödemeler nakit olarak yapılmamaktadır. Ankara da her icra dairesinde pos cihazı bulunmaktadır. Ödemeleriniz bu pos cihazı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Ankara İcra Müdürlüklerinin içinde Vakıfbank Şubesi bulunmaktadır. Ödemelerinizi buradan da yapabilirsiniz.

İcra Takibi başlatırken bulunduğunuz ilde bir tane icra takibini varsa sorunsuz şekilde oradan başlatabilirsiniz. Fakat birden fazla icra takibi olan yerlerde tevzi bürosundan tevzi alınarak hangi icra dairesinden icra takibi başlatılacağını öğrenebilirsiniz. Örneği Ankara da 32 adet icra dairesi mevcuttur. Hangi icra dairesinde takip başlatacağınızı icra tevzi bürosu tespit edecektir. Fakat avukatlar her seferinde ayrı tevzi almak zorunda değildir. Avukatlar tevziilerini yıllık olarak almakta ve kotaları dolana kadar tevzi oldukları icra dairesini kullanmaktadırlar.

İcra takibi başlatıldıktan sonra tebligatın dönmesi beklenecektir. Tebligat usulüne uygun olarak yapıldıktan sonra takibini kesinleşme süresi beklenmelidir. Takip kesinleştikten sonra haciz işlemlerine geçilmektedir. Borçlunun adına kayıtlı araç gayrimenkul varsa bunlar üzerine haciz konulmaktadır. Eğer borçlu çalışıyorsa maaşına haciz konulmaktadır. Bu işlemlerin yapılması için icra dairesine gitmek ve talepte bulunmak gerekmektedir. Avukatlar haciz taleplerini Uyap üzerinden elektronik ortamda da gönderebilmektedir. Ayrıca avukatlar Uyap üzerinden borçlunun bilgilerini de sorgulayabilmektedirler.

ankara icra avukatı