Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Facebook ve Twitter Üzerinden Hakaret Küfür

Son zamanlarda en çok karşılan durumlardan biri de facebook ve twitter üzerinden hakaret küfür hususudur. Bu tür suçların işlenme oranı her geçen artmaktadır. Hakaret suçları Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Normal olarak bir kişinin diğerine küfür etmesi hakaret suçunun oluşması için yeterlidir. Fakat bu suçun internet ortamında işlenmesi durumunda gene hakeret suçu oluşacaktır fakat artık bu suç bilişim suçu olarak adlandırılacaktır. Zira bu suçun faillerini bulmak ulaşmak için facebook Twitter gibi sosyal medya sitelerinden ip tespiti yapılması gereklidir.

Eğer Facebook veya Twitter ip numarası vermezse şüpheli kişinin adresinin bilişim suçlarının soruşturmasını yapan kolluk kuvvetlerine verilmelidir. Böylece bu kişinin bilgisayarları incelenerek söz konusu hakaret suçuna ilişkin delil toplanabilir.

Facebook ve Twitter üzerinden hakaret  küfür edilmesi günümüzde çok karşılaşılan bir durumdur. Bu olayla ilgili olarak çok fazla sayıda şikayet olmaktadır. Ankara ilinde görev yapan bilişim suçlarıyla mücadele şubesinin iş yükünün büyük bir bölümünü bu suçlar oluşturmaktadır. Özellikle siyasilerin ve ünlülerin Twitter’ı aktif kullanması ve kişilerle direk iletişim halinde olması bu suçun oluşmasını kolaylaştırmakdır. Zira Twitter kullanıcıları direk olarak ilgili kişiye ulaşabilmekte ve aralarında geçen bu yazışmalar diğer Twitter kullanıcıları tarafından da görülebilmektedir.

Sosyal Meyda Üzerinden Hakaret

İnternetin özgür bir ortam olduğu ve böyle kalması gerektiği hepimizin ortak düşüncesidir. Fakat bu özgürlük kullanılırken diğer kişilerin manevi değerlerine saygı gösterilmelidir. Facebook veya Twitter hakaret suçuna maruz kalan kişiler bulundukları ilin savcılığına başvuru yaparak faillerin cezalandırılmasını talep edebilir. Fakat faillere ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir zira sosyal medaya şirketlerin ip vermemesi durumunda faillerin bulunması oldukça güçtür. Bu noktada iyi bir bilişim avukatı bu süreci hızlandıracaktır.

Facebook Üzerinden Küfür Edilmesi Durumunda Ne Yapmak Gerekir

Sosyal meyda üzerinden tarafınıza hakaret edilirse öncelikle bir bilişim suçu avukatından yardım almak gerekir. Eğer avukatsız olarak bu işlemi başlatırsanız veya faillerin ip tespit edilemezse bilişim savcılığı takipsizlik kararı verebilmektedir. Eğer facebook ve twitter üzerinden hakaret küfür eden kişinin ip adresi tespit edilebilirse faillere ulaşmak daha kolay olacaktır.

Fakat bu suçu işleyen kişilerin vpn gibi programlar kullanarak ip adresleri farklı bir yerde gösterebileceği de unutulmamalıdır. Sonuç olarak bilişim suçlarının soruşturulması normal suçlardan daha farklıdır. Bu sebeple bilişim suçlarının soruşturması sırasında kolluk güçlerinin ve savcıların ve avukatların bilişim konusunda bilgili olmaları gereklidir.Bilişim suçları konusunda ayrıntılı bilgi almak veya hukuki yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

  1. Murat