Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

İnternet Üzerinden Oynanan Oyunlarda Çar ve Itemlerin Çalınması

Günümüzde bir çok kişi internet üzerinden oyun oynamakta hatta bazı kişiler vakitlerinin büyük bir bölümünü bu oyunlarda geçirmektedir. İnternet üzerinden oyun oynanan sayısında bu denli artış olması beraberin bazı sorunları da getirmektedir. İnternet üzerinden oynanan oyunlarda çar ve itemlerin çalınması bu sorunların başında gelmektedir. Zira bazı kişiler bu oyunları çok uzun süreden beri oynamakta ve oyun karakterlerine çok fazla emek vermektedirler. Öyle ki bu oyunda yer alan çar, item ve karakterlerin değeri binlerce liraya kadar çıkabiliyor.

Bu sanal karakterlerin bu kadar değerli olması da hırsızların ve dolandırıcıların ilgisini çekmektedir. Bu sonucu olarak ta geçmişte hiç duyulmamış yeni suç tipleri ortaya çıkmaktadır. Bir çok kişi çar çalınması, item çalınması, sanal karakter çalınması gibi şikayetlerle savcılığa başvurmaktadır. Polisler ve savcılar daha önce adını bile duymadıkları oyun sitelerinde çalınan şeylerin faillerini bulabilmek için yoğun mesai harcamaktadırlar.

Bu başvuralara bir kaç örnek vermek gerekirse ; wolfteam çarım çalındı, metin2 itemlerim çalındı, legend online çarım çalındı, knight online çarım çalındı, knight online itemim çalındı, wolfteam itemim çalındı, metin2 çarım çalındı gibi bir çok başvuru olmaktadır.

Oyun Karakterlerinin Çalınması Suçu

İnternet üzerinden oynanan oyunlarda çar ve itemlerin çalınması  sonucu pek çok kişi savcılığa başvuru yapmıştır. Bu başvurular ilk yapıldığında insanlar çok fazla şaşırmışlardı hatta bazı olaylar basında haber dahi yapılmıştır. Fakat günümüzde bu tür hırsızlıklara maruz kalan kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Orta yaşın üstündeki ev hanımları dahi bu tür başvurularda bulunmuşlardır.

Hal böyle olunca biz bilişim avukatlarının bu konulara duyarsız kalmaması gerekmektedir. Zira söz konusu çar ve itemlerin değerleri çok yüksek olabilmektedir. Ayrıca insanlar bu sanal karakterlere çok fazla emek ve zaman harcadıkları için manevi çöküntü içine bile girmektedirler. Hatta bazı kişiler beş yıla yakın bir süredir bu sanal oyun karakterlerine zaman ve para harcamaktadır.

Bilişim Suçları Avukatı

Bu şekilde İnternet üzerinden oynanan oyunlarda çar ve itemlerin çalınması durumunda kişiler ne yapmalı ? Öncelikle oyun sitesinin yöneticileriyle iletişime geçip sorunu çözmeyi denemeliler. Eğer burada bir sonuç alınmazsa olay bir bilişim suçu olduğu için savcılığa suç duyurusunda bulunulmalıdır. Yeterli delil elde edilmesi durumunda bu suçu işleyen kişiler Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılacaktır. Ayrıca çalınan sanal karakterlerin maddi değer içinde hukuk davası açılabilecektir.

Fakat suçu işleyen kişilerin ip adresi tespit edilemezse bu durumda suçlulara ulaşmak zorlaşacaktır. . Burada yer alan bilgiler yüzeysel olduğundan sadece bu bilgilerle hareket edilmemeli ve uzman bir bilişim avukatından görüş alınmalıdır. Z

ira bilişim suçları yapısı gereği özel uzmanlık gerektiren bir hukuk dalıdır. Kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için bilişim avukatları bilgi ve tecrübelerinin kullanacak ve adli makamalarım yaptığı soruşturmaya katkıda bulunacaktır. Bu konu hukuki yardıma ihtiyacınız olursa bizimle ilişitime geçebilirsiniz.

Avukat Ankara

  1. Can