Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Sistemine Girme Suçu

Günümüzde en sık işlenen suç tiplerindne biri olan bilişim sistemine girme suçu Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesinde düzenlenmiştir. Bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girilmesi durumunda bu suç oluşur. Hukuka aykırı olarak girmekten kasıt sahibinin izni olmadan hackleme, şifre çözme, güvenlik sorusunun yanıtını vererek girme gibi yöntemlerdir.

Örneği facebook hesabına, twitter hesabına, instagram hesabına, linkedin hesabına , hotmail, gmail ya da yahoo gibi mail hesaplarına hukuka aykırı olarak girildiği ve orda kalmaya devam edildiği zaman bu suç oluşmaktadır.

Eğer girilen bilişim sistemi bedeli karşılığı yararlanılan bir sistemse bu suça verilecek ceza yarı oranında artılacaktır. Yani ücret ödenerek yararlanılan sisteme giriş yapılmasıdır.

TCK 243. madde kapsamında düzenlenen bilişim sistemine girme suçu oluşması için failin kast ile hareket etmesi gerekir. Yani kişi bu suçu işlemeyı istemelidir.

Bilişim Sistemine Girme Suçu Cezası

Bu suç sonucunda bilişim sistemi içinde veriler yok olur veya değiştirse bilişim suçunun ceza iki yıla kadar çıkmaktadır.

Sonuç olarak her türlü hesapların hacklanmesi bu suçun kapsamındadır. Serverların, facebook twitter, instagram, linkedin vb. bir çok sosyal medya hesaplarının, mail hesaplarının hacklanmesi durumudur. Böyle bir duruma maruz kalan mağdurların vakit geçirmeden savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekmektedir. Bilşim suçlarında delillere erken ulaşması çok önemlidir. Ankara ‘da bilişim suçlarıyla ilgilenen özel bir savcılık ve emniyet birimi bulunmaktadır. İlgilier bu birimlere başvurmalıdır. Bilişim suçlarına maruz kalan şahısların bilişim avukatlarından yardım alması da sürecin daha verimli ve hızlı işlemesini sağlayacaktır.

Bilişim sistemine girme suçu nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunda savcılık hemen hareket geçecek ve suçun faillerine ulaşmaya çalışacaktır. Arama kararı çıkarılarak ip adresi tespit edilen faillerin bilgisayarlarına el konulacak ve tüm bilgisayar geçmişi geri getirilerek inceleme yapılacaktır.

Bilişim Sistemine Girme Suçu Avukatı

Bazı durumlarda failler ip adreslerini gizlediği için Ya da farklı gösterdikleri için gerçek faillerden başka kişilerde soruşturma kapsamında şüpheli sıfatı alabilecektir. Bu kişilerin sadece ip adresinden dolayı suçlanması ceza hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmasa da özellikle Ankara ilinde bir çok şahıs sadece ip adresinin tespiti nedeniyle mahkemelerde yargılanmaktadır. Bu kişilerde mağdur olmamak için iyi bir bilişim avukatından yardım almalıdırlar. Bu konuda herhangi bir hukuki desteğe ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç olarak bilişim sistemine girme suçu oldukça yaygın bir suçtur. İnternet kullanımının çok hızlı şekilde arttığını göze alırsak bilişim suçlarının çok daha yaygınlaşacaktır.

  1. Eray