Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar bölümünde yer almaktadır. Bu suçun basit halinin cezası 1 yıl ile 4 yıl arasındadır.

Hakim suçun ağırlığı, suçun işleniş biçim, suçta kullanılan araçları, meydana gelen tehlike veya zararın ağırlı, failin kast veya taksirle hareket etmiş olması, failin güttüğü amaç ve saikleri göz önüne alarak bu cezanın süresi belirleyecektir. Tabi ki bu ceza verilirken hakim somut gerekçelerle ve objektif olarak davranmalıdır. Aksi halde Yargıtay tarafından kararın bozulma ihtimali mevcuttur.

Bu suç alenen işlenmesi halinde verilecek ceza altıda bir oranında artırıma tabi tutulur. Suçun alenen işlenmesinden anlaşılması gereken internet ortamında, yani facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerinde bu suçun işlenmesi durumunda alenen işlenmiş olarak kabul edilmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu ve Cezası

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu suç tiplerinde suçun alenen internet ortamında işlenmesi durumunda faile ulaşmak çok kolay değildir. Zira failler bu tür sosyal medya sitelerinde gerçek kimlikleri ile yer almayabilirler. Her ne kadar bu sitelerin ip adresi vermediği bilinse dahi bir an için ip adresi verdiği kabul edilse bile failler vpn, proxy  tarzı yöntemler ile kimliklerini gizlemektedirler.

Eğer faillerin ip numaraları tespit edilebilirse bu kişilerin evlerinde arama yapılma ihtimali yüksektir. Bu durumda evdeki bilgisayar vb. elektronik eşyalara el konulmaktadır. Bu arama sırasında siber suçlarla mücadele ekiplerinin delilleri hukuka uygun olarak elde etmeleri çok önemlidir. CMK’nın 134. maddesinde yer alan usullere uygun olmayan şekilde toplanan delillerin mahkeme tarafından hükme esas alması mümkün değildir. Bu aramalar sırasında bir bilişim avukatının bulunması delillerin hukuka uygun olarak toplanması için büyük önem taşımaktadır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ankara

Bu suç tipi genel olarak internet yoluyla işlendiği için interneti kullanan kişinin ikameti farklı bir şehir dahi olsa davalar Ankara Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmektedir. Eğer farklı bir ilde dava açılmış ise genel olarak yetkisizlik kararı verilmekte ve dosya Ankara Mahkemelerine gönderilmektedir.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka iyi bir bilişim avukatı yardımı almasını tavsiye ederim. Zira suçsuz olan kişilerinde bu tür bir davada ceza almak ihtimali vardır. Bu nedenle bu davalara gereken özen gösterilmelidir. Ayrıntılı bilgi ve her türlü hukuki destek için bize ulaşabilirsiniz.

cumhurbaskanina-hakaret-sucu

Yorumlar (2)

  1. Elif
  2. Kaan