Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Başkası Adına Facebook veya Twitter Hesabı Açmak Suç mudur

Bilişim suçları arasında en çok karşılan suç tiplerinden bir tanesi de başkası adına Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya sitelerinde başkası adına hesap açmak ve buradan yayın yapmaktadır.Bir çok kişi başkası adına facebook veya twitter hesabı açmak suç mudur diye merak etmektedir.  Bu tip suçlar genellikle intikam almak ve karşıdakini zor duruma düşürmek için kullanılmaktadır. Fakat bu tip bir eylem bulunan kişi suç işlediğinin farkına bile varmamaktadır. Oysa ki başkası adına hesap açıp buradan o kişinin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşmak suçtur.

Bu suçu işleyen kişiler sosyal medya sitelerinin ip vermediğinden bahisle rahat bir şekilde hareket etmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki suçluya ulaşmak için kullanılan tek yöntem ip tespiti değildir.

Sahte Profil Oluşturmak Suç Mudur

Başkasının adını kullanarak hesap açmak başlı başına bu suçun oluşması için yeterli değildir. Başkası adına facebook veya twitter hesabı açmak suç mudur sorusuna olumlu yanıt verebilmek için bir takım şartların yerine gelmesi gerekir. Zira o isimde bir çok kişi olabilir. Fakat söz konusu profile o kişinin fotoğrafı, mail adresi, telefon numarası vb kişisel bilgileri konulursa bu durumda TCK’nın 136. maddesine göre kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçu oluşmaktadır. Ayrıca söz konusu profilden  yayınlanan fotoğraflar müstehcen ise bu durumda ayrıca TCK’nın 226 maddesindeki müstehcenlik suçu da  oluşmaktadır.

Özellikle Ankara’da bu tip suçlardan dolayı açılan davaların sayısı giderek artmaktadır. Bu sebeple insanların bu tip davranışta bulunmadan önce bir daha düşünmesi gerekmektedir. Zira ceza kanununda yer alan suçları bilmemek mazeret olarak sayılmaz.

Sonuç olarak adına böyle bir suça maruz kalan kişiler savcılığa başvurarak suç duyurusunda bulunmalı ve alanında uzman bir bilişim avukatından yardım almalıdır. Bu konuyla ilgili herhangi bir hukuki yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Başkasının Adına Profil Oluşturmak ve Resim Yayınlamak

Son zamanlarda başkası adına profil oluşturarak o profil üzerinden çıplak ve müstehcen görüntülerin yayınlanmaya başladığı görülmektedir. Özellikle eski kız arkadaş ve eşten intimak almak için bir çok kişi bu yöntemi denemektedir. Bu şekilde profil oluşturularak o kişinin tanıkdıkları arkadaş olarak eklenmekte ve bu müstehcen görüntüleri görmesi sağlanmaktadır. Bu hareket TCK’ya göre suç oluşturmaktadır. Hem kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayınlanması hemde müstehcen görüntülerin yayınlanması suçu oluşmaktadır. Fakat bu kişilere ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle bu tür davaların bilişim avukatı yardımı ile açılması çok daha iyi sonuç verir. Başkası adına facebook veya twitter hesabı açmak suç mudur gibi sorulunur için bize ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (2)

  1. Mukaddes
  2. Evrim