Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanmada Velayet

Boşanmada davalarında en çok sorun yaşanılan konulardan biri de velayet hususudur. Boşanma sürecinde olan çiftler genellikle çocukların velayetini almak isterler. Hatta çoğu davada çocuklar bir silah olarak kullanılmaktadır. Boşanmada velayet hususu incelirken en önemli kriter çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimidir. Yani çocuğun kime verileceği konusunda karar verirken çocuğun üstün yararı gözetilir. Sadece iyi bir gelire sahip olmak çocuğun velayetinin alınması için yeterli değildir. Bunun yanında pek çok kriter göz önüne alınmaktadır.

Yaşı küçük olan çocuklar anne ilgi ve şefkatine muhtaç olduğundan velayetleri anneye verilmektedir. Fakat bazı özel durumlar söz konusu ise bu durumda velayet anneye verilmeyebilir. Annenin psikolojik bir rahatsızlığının olması, bulaşıcı bir hastalığının olması gibi durumlarda çocuğun velayeti anneye verilmeyebilir. Bu konularda çok fazla ayrıntı olduğu için sadece bu bilgiler ile yetinilmemeli bir iyi bir boşanma avukatından yardım alınmalıdır.

Yargılama sürecinde çocuğun velayetinin kime verileceği tespit edilirken genellikle sosyal hizmet uzmanından görüş alınmaktadır. Eğer çocuğun yaşı belirli bir seviyeye ulaşmış ise bu durumda çocuğunda görüşünün alınması ve kiminle kalmak istediği mutlaka sorulmalıdır. Çocuk Hakları sözleşmesinde yer alan düzenleme de bu yöndedir.

Boşanma davalarında velayet

Boşanmada Velayet Kime Verilir

Boşanma davalarında velayetin kime verileceği tespit edilirken bir sosyal ekonomik durum araştırması yapılır. Bu araştırma karara etkilidir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere çok iyi bir gelire yada mal varlığına sahip olmak çocuğun velayetinin alınması için yeterli değildir. Bunun yanında çocuğun psikolojik ve kişisel gelişimi açısından uygun şartlarında sağlanması gerekir. Aksi halde çocuk karşı tarafa verilir ve gelir oranında iştirak nafakasına hükmedilir. Boşanmada velayet konusunda karar verilirken dikkat edilen bir diğer husus ise çocuğun alışmış olduğu ortamdan ve hayat şartlarıdır. Mahkemeler bu hususta özenli davranmakta ve çocuğu alışmış olduğu ortamdan uzaklaştırmamaya özen göstermektedir. Daha ayrıntılı bilgi için velayet hakkı yazımızı okuyabilirsiniz.

Neye Göre Verilir

Aile hakimi velayet hususunda karar verirken öncelikle çocuğun yaşına bakar. Çocuğun yaşı küçükse ve hala anneye ihtiyacı var ise çocuk anneye verilir. Eğer çocuk belirli bir yaşın üzerinde ise bu durumda çocuğa kiminle kalmak istediği sorulur. Aile mahkemesine bağlı sosyal hizmet uzmanlarından çocuğun kime verilmesi gerektiği konusunda rapor aldırılır. Tarafların sosyal ekonomik durumları incelenir. Bu bilgiler ışığında hakim çocuğun kime verilmesi gerektiği konusunda bir kanaate ulaşır. Boşanmada velayeti alabilmek için iyi bir boşanma avukatı tutmanızı tavsiye ederim.

Boşanma davalarında velayet meselesinin halledebilmeniz için iyi bir boşanma avukatı gerekir.

Yorumlar (2)

  1. Ahmet
  2. Raziye