Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Suçları

Bilişim Suçlarının Tanımı : Bilgisayar, cep telefonu, tablet vb. her türlü teknolojinin kullanılmasıyla işlenen suçlardır. Bilişim suçları ülkemizde en fazla artış gösteren suçlardır. Bu gelişme beraberinde bilişim alanında uzmanlaşan bilişim avukatlarını, bilişim suçları savcılığını beraberinde getirmiştir.

Zira bilişim alanındaki suçların faillerinin bulunup tespit edilmesi özel uzmanlık gerektirmektedir. Bu sebeple büyük şehirlerde bu alanda uzmanlaşmış polis teşkilatları kurulmuştur. Örneği Ankara’da siber suçlar mücadele için emniyet makamları tarafından ayrı bir birim oluşturulmuştur.

Ayrıca Ankara’da bilişim suçlarıyla ilgilenen bilişim savcılığı bulunmaktadır. Soruşturulması teknik bilgi ve yoğun mesai isteyen bu suçların savunması uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu sebeple bilişim suçlarının savunmasını yapan avukatların bu konuda kendilerini geliştirmeleri çağa ayak uydurmaları gerekmektedir. Fakat bilişim hukuku ve bilişim suçları alanında uzman avukat sayısı çok az. Bu konuda biz müvekkillerimize gereken hukuki desteği verecek uzman kadroya sahibiz.

Bilişim Suçları Türleri Nelerdir.

Genel olarak Facebook üzerinden hakaret, twitter üzerinden hakaret, küfür, banka ve kredi kartları yolsuzlukları, bilişim sistemlerine izinsiz girme, verileri yok etme, erişilmez kılma, özel hayatın gizliliğinin ihlal, kişisel verilen ifşa edilmesi, çocuk pornografisi, çocukların olduğu müstehcen görüntülerin depolanması ya da ticari amaçla kullanılması, müstehcenlik, fuhuşa aracılık gibi bir çok türü bulunmaktadır.

Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsamakta veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri; Hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir.

Bilişim suçlarının soruşturulması sırasında emniyet makamları bazen keyfi uygulamalarda bulunabilmektedir. Bazı emniyet görevlileri evde veya iş yerinde yapılan aramalarda bilgisayarlara ve hard disklere el koymakta fakat el konulan verilerin bir yedeğini şüpheliye vermemektedir. Bu durumlarda yapılması gereken uzman bir bilişim avukatından yardım almaktır. Zira uzman bir bilişim avukatı bu tür hukuksuzlukların önüne geçecek ve emniyet görevlilerine gerekli itiraz ve uyarıları yapacaktır. Bu konuda hukuki desteğe ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilişim Avukatı Ankara

Bilişim suçları genel yapısı itibariyle özel uzmanlık gerektiren suçlardır. Zira klasik ceza hukuku savunmasıyla bu suçlarda savunma yapmak mümkün değildir. Mutlaka bilişim konusunda teknik bilgi ve becerilerinde bu davada kullanılması gerekir. Özellikle bilişim konusunda ki düzenleri çok iyi bilmek gerekir. Bu nedenle bu tür davalarda bilişim suçu avukatı yardımı alınmalıdır.  Özellikle Ankara gibi illerde çok sayıda bilişim suçu işlenmektedir. Bu nedenle özel eminyette özel olarak kurulmuş Ankara Bilişim Suçları Şubesi bulunmaktadır. Eğer sizinde Ankara ilinde bilişim hukuku ile ilgili bir hukuki desteğe ihtiyacınız olursa çekinmeden bize ulaşabilirsiniz.

  1. Hulusi