Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR

Boşanma davaları genel olarak iki şekilde açılabilir. Bunlardan ilki kısa sürede sonuçlanan anlaşmalı boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davasında davanın kabul edilebilmesi için tarafların evliliğinin en az 1 sene sürmüş olması gerekir. Bunun yanında taraflar boşanma ve boşanmanın mali sonuçları konusunda anlaşmış olmalıdır. Bu şartlar sağlandığı takdir anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır sorusuna 2 hafta olarak cevap verilebilir.

Anlaşmalı boşanma davasının kısa sürede ve sorunsuz olarak sonuçlanması için mutlaka bir avukat yardımı alınmalıdır. Aksi halde davanız 2 haftadan çok daha uzun bir sürede sonuçlanabilir. Anlaşmalı boşanma davası açarken mahkeme bir anlaşmalı boşanma protokolü sunmak gerekir. Bu protokolde yer alması gereken hususlar;

a) Tarafların boşanma konusunda anlaşdığına ilişkin bir beyan olmalıdır

b) Tarafların birbirinden maddi manevi tazminat talep edip etmediği bu protokole yazılmalıdır.

c) Çocuk var ise bu çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusunda bir anlaşma olmalıdır.

d) taraflar birbirine nafaka ödeyecekse bu hususta mutlaka anlaşmalı boşanma protokolünde yer almalıdır.

e)Ayrıca tarafların yargılama gideri ve avukatlık ücreti konusunda bir talebinin olmadığı da mutlaka belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Süresi

Anlaşmalı boşanma davası, taraflar usulü işlemleri ve yukarıda bahsettiğimiz hususları bildikleri ve uygun davrandıkları takdirde normalde 1 celsede bitmektedir.

Dava açıldığında duruşma genelde 1-3 ay (ANKARA İÇİN) sonrasında yapılır ve her şey doğru yapılmışsa karar verilir.

Davanın bir AVUKAT vasıtası ile açılıp takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre bir haftada dahi boşanmak mümkün olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır gibi hukuki sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.Bu konuda büromuz oldukça deneyimlidir.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davasının kısa sürede sonuçlanması boşanma protokolünün çok iyi hazırlanmış olması gerekir. Eğer protokol eksik hazırlanırsa hakim bu protokolü kabul etmeyecektir. Bu sebeple boşanma protokülünün anlaşmalı boşanma avukatı ile hazırlaması gerekir. Avukat yardımı ile açılan anlaşmalı boşanma davası çok hızlı şekilde sonuçlanır. Zira biz aldığımız anlaşmalı boşanma davalarını yaklaşık bir- iki hafta içerisinde sonuçlandırmaktayız. Eğer avukat yardımı almadan bu dava açarsanız bu dava iki- üç ay gibi bir sürede sonuçlanabilir. Bu sebeple anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır sorusunun yanıtı avukat tutup tutmamanıza göre değişecektir.

anlasmali-bosanma-ne-kadar-surede-sonuclanir

 

 

 

  1. Önder