Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Ankara’da Boşanma Avukatı Olmak

Ankara’da boşanma avukatı olmak bazı diğer illere göre daha fazla mesai, bilgi , tecrübe gerektirmektir. Zira Ankara’da boşanma oranları diğer illere göre fazladır. Türkiye gerçekleşen boşanmaların yaklaşık %10′ u Ankara’da gerçeklemektedir. Boşanma avukatı ankara denildiğinde o yüzden boşanma,anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma davalarında tecrübeli avukatların aklımıza gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Ankara’da boşanmaların bu denli çok olmasında elbette nüfusunun fazla olması da bir etkendir. Bu boşanmaların çok büyük bir bölümü Şiddetli Geçimsizlik nedenine dayanmaktadır. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma içinde bir çok boşanma nedeni barındırmaktadır. Aldatma, hakaret, darp , ilgisizlik, aile birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi vb. birçok boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma adı altında açılmaktadır.

Anlaşma Boşanma - Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma davaları iki şekilde açılmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı Ankara

Anlaşmalı Boşanma: Tarafların anlaşarak tek celsede boşanmalarını sağlayan bir boşanma davası çeşididir. Evlilik bir yılını doldurmuşsa ve taraflar boşanma konusunda anlaşmışlarsa çok kısa ve sorunsuz şekilde boşanabilirler. Anlaşmalı boşanma davasında avukat tutmak sürecin hızlı ve sorunsuz olmasına çok büyük katkı sağlayacaktır. Zira Ankarada boşanma avukatı olmak  için mahkemelerden çok kısa sürede gün alabilmek gerekmektedir.

Bu süreç bazı mahkemelerde bir hafta içinde dahi gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı diğer faydası da hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolünde ortaya çıkmaktadır. Zira bu protokol hazırlanırken bilgi ve tecrübe gerektiren bir çok ayrıntı vardır. Avukat bu protokolü hukuki zemine oturtarak davanın sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Böylece gereksiz zaman kaybı ve uzamalar olmayacaktır.

Çekişmeli Boşanma Avukatı-Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı Ankara

Çekişmeli Boşanma: Taraflar boşanma konusunda anlaşamazlar ise dava çekişmeli şekilde açılmalıdır. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında mutlaka avukat yardımı alınmalıdır. Zira çekişmeli boşanmada velayet, nafaka, tazminat vb. hususlar hakim tarafından kararlaştırılacaktır. Bu yüzden özellikle Ankara’da boşanma konusunda uzman ve tecrübeli bir avukattan yardım alınması boşanma davasında hak kaybına uğramanızın önüne geçecektir.

Çekişmeli boşanma davaları genellikle şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılır. Bu durumda evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ispat etmek gerekir. Bunun ispatlamak içinde; tanık beyanları, resimler, mesaj kayıtları, facebook mesajları, whatsapp yazışmaları gibi deliller kullanılabilir. Boşanma nedenleri somut bir şekilde ispatlanırsa hakim boşanma davasının kabulüne karar verir. Karşı taraf isterse bu karar istinaf edebilir. İstinaf mahkemesinin verdiği karara karşı Yargıtay’a gidilebilir. Yargıtay’ın verdiği karar bağlayıcıdır.

Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara