Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması

Tanıma Tenfiz Davası Türkiye de açılıp kabul edilmeden yabancı bir ülkede verilen boşanma kararı geçerli olmaz. Yurtdışı boşanma kararının tanınması için mutlaka dava açılması gerekir. Her ne kadar Yabancı ülkede boşanma davası sonuçlansa da Türkiye de boşanma işlemi nüfusa işlenmez ve medeni hal durumu kayıtlarda evli olarak devam eder. Vatandaşlarımız bunun genellikle farkında olmayıp; ancak yeni bir evlilik aşamasında Türkiye’de evli olduklarını görünce fark edebilmektedir.

Boşanma ile ilgili Tanıma Tenfiz Davası kısaca açıklanmak gerekirse; Almanya’da (yada herhangi bir ülkede) boşanan Türk Vatandaşı, bu boşanma davası sonucunun geçerli olması için Türkiye’de Tanıma Tenfiz Davası açmak zorundadır. Bu dava ayrıca bir boşanma davası olmayıp yalnızca alınan kararın Türkiye’de geçerli sayılması işlemi içindir. Bu sebeple tarafların mahkemeye gelme zorunluluğu bulunmamakta, boşanan eşler tekrar karşı karşıya gelmemektedir.

Tarafların her ikisi de Türkiye’de bir avukat tutarsa tanıma tenfiz davası çok kısa sürede sonuçlanır. Zira bu tür davalarda süre kayıpları genellikle karşı tarafa tebligat yapılamaması nedeniyle yaşanır. Fakat her iki tarafında avukatı olursa bu durumda davada tebligat yapılmaya gerek kalmaz. Böylece bir iki hafta içerisinde tanıma tenfiz davası sonuçlanmış olur.

Boşanma Kararının Türkiye’de Tanıtılması

Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de tanıtılması için tanıma davası açılır. Bu davada tarafların yurtdışında boşanmadığını verilen boşanma kararının kesinleştiğini ispat etmek gerekir. Bu ispatta yabancı mahkeme kararının aslını dosyaya sunarak yapılır. Yurtdışı boşanma kararının tanınması durumunda kişiler artık Türkiye’de de boşanmış olurlar. Bu davalar genellikle çok uzun sürmez. Fakat karşı tarafa tebligat yapılmazsa bu durumda dava 2 yıla kadar uzayabilir. Bu nedenle bu davaların tanıma tenfiz avukatı yardımı ile görülmesi gerekir. Tanıma tenfiz konusunda hukuki yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeden bize ulaşabilirsiniz.

Tanıma Tenfiz Davası Ankara

Tanıma tenfiz davası açılırken tarafların yurtiçinde bir ikamet adresi varsa dava burada açılabilir. Fakat tarafların her ikisininde yurtiçinde bir ikameti yoksa bu durumda dava Ankara mahkemelerinde açılabilir. Kanunda bu konuda özel bir düzenleme vardır. Bu nedenle Ankara mahkemelerinde açılan yurtdışı boşanma kararının tanınması davasında mahkeme yetkisizlik kararı veremez. Bu davanın kısa sürede sonuçlanması için tarafların avukat yardımı almasını tavsiye ederim.