Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Yurtdışında Boşanma Nasıl Olur ?

Bir çok kişi yurtdışında evlenmekte ve daha sonra boşanmak istemektedir. Fakat bu konuda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmemektedirler. Peki yurtdışına boşanma nasıl olur ? Yurtdışında evlilik, yabancı ile evlilik yapan ve yabancı mahkeme kararı ile boşanan Türk vatandaşları şöyle bir hukuk açısından trajikomik durumla karşı karşıyadır.

Boşandıkları yabancı, kendi hukuku açısından kesinleşmiş kararla boşanmış olduğundan başka evlilik hatta evlilikler yapmakta (tekrar boşanıp tekrar evlenmekte) ama Türkiye’deki nüfus kayıtlarına göre halen bizim vatandaşın eşi görünmektedir.

Hatta dahası, bu yabancı boşanmadan sonra evlendiği kişiden çocuk sahibi olsa, şayet kadınsa Türk hukukuna göre bu çocuk bizim vatandaşımızın evlilik içi çocuğudur. Daha korkuncu bizim vatandaş karar tenfiz edilmeden ölürse hiçbir bağı olmayan boşandığı eş kendisine mirasçı olur. Mademki Hukukumuzu günün şartlarına göre yeniliyoruz bu durumuda sayın ilgililerden beklentimiz bu durumun düzeltilmesidir.

Yasa, kural ve yönetmeliklerin sürekli değişmesi ve elektronik iletişimin doğasında bazı riskler taşıması nedeniyle, bu sitedeki bilgilerde gecikmeler, eksiklikler veya yanlışlıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle söz konusu bilgiler eğer güncel hayatta ve pratikte kullanacak iseniz bizi aramaktan çekinmeyin… Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Yurtdışında Boşanma Türkiye’de Nasıl Geçerli Olur

Yurtdışında boşanan kişiler yurtdışında boşanma nasıl olur sorusundan ziyade bu boşanmayı nasıl Türkiye’de geçerli hale getirebilirim diye sormalıdırlar. Yurtdışında boşanan kişilerin boşanma kararlarının Türk Hukukunda geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Aksi halde kişiler Türkiye’de hala evli görünmeye devam edecektir. Tanıma tenfiz davasında genel yetkili mahkeme Ankara mahkemeleridir. Yani kişiler tanıma tenfiz davasını Ankara’da açabilirler. Tanıma tenfiz davasının tanıma tenfiz avukatı yardımı ile açılması süreci oldukça hızlandıracaktır. Hatta her iki tarafında bir avukatı olursa dava çok kısa sürede sonuçlanır.

Tanıma Tenfiz Davası

Yurtdışında boşannan kişiler kararın Türkiye’de geçerli olması için tanıma tenfiz davası açabilirler. Fakat bu kişiler isterlerse Türkiye’de bir boşanma davası açar ve Türk mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararını yaşadığı ülkede de tanıtabilir. Kişiler bu iki yoldan birini seçerek her iki ülke de boşanmış olurlar. Tanıma tenfiz davasında eğer tebligat yurtdışına yapılacaksa süre çok uzun olabilir. Bu nedenle bu dava açılırken her iki tarafında avukat tutmasını tavsiye ederim. Yurtdışında boşanma nasıl olur veya tanıma tenfiz davası nasıl açılır gibi sorularınız hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.