Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

İddet Süresini Kısaltma Davası, Kadının İddet Müddeti

Boşanan taraflar, birbirleriyle evlenmek isterlerse, bu süre iddet süresi  kısaltılabilir . Boşanan kadının gebe olmadığı doktor raporuyla tesbit edilirse, süre kısaltılabilir. Boşanan kadının, kanunen beklemek zorunda olduğu iddet süresini kısaltma davası yerleşim yeri Aile Mahkemesi’nde açılır. Bu dava açılırken boşanma avukatı yardımı almak davanın süresini oldukça kısaltır.

Kadının iddet müddeti boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 gündür. Yani kadın boşanma davası bittikten sonra evlenmek için 300 gün beklemelidir. Böyle bir düzenlemenin yapılmasının nedeni kadının hamile olması durumunda çocuğun nesebinin tespitidir. Ancak kadın isterse bu süreyi beklemeden iddet süresini kısaltma  davası açabilir.

Bu davada öncelikle kadın bir hastaneye sevk edilir. Hastanede yapılacak tetkikler sonucunda kadının hamile olmadığı tespit edilirse hakim davanın kabulüne karar verir. Daha sonra gerekçeli karar yazılır ve karar kesinleştirilir. Kadın evlenme başvurusu yaparken söz konusu mahkeme kararının beledeliye sunar. Böylece yeni bir evlilik yapabilecek duruma gelir.

Ankara’da açılan iddet müddeti davaları ortalama 3 ay gibi sürede sonuçlanır. Fakat süreyi kısaltmak için mahkemeye başvuru yapılabilir. Bu başvurunun bir avukat tarafından yapılması daha etkili olacaktır. Hakim bu talebi kabul ederse duruşmayı öne alır ve dava daha kısa sürede sonuçlanır.

İddet Süresi Nasıl Kaldırılır

Boşanma kayıtlan getirtilir. Davacı, doktora sevk edilip; hamile olup olmadığı hususunda rapor alınır. Hamile değilse, iddet süresinin kısaltılmasına karar verilir.Kadın,evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.Ancak,bu süre,kadının doğurmasıyla biter. 300 günlük iddet süresinin bitimini beklemeden evlenebilmek için,”İddet süresini kısaltma davası”açmak ve kazanmak gerekmektedir.

İddet Müddeti Nasıl Kısaltılır

Boşanma davası bittikten sonra erkek hemen evlilik yapabilirken kadınlar iddet müddetini beklemek zorundadır. Aynı durum tanıma tenfiz davaları içinde geçerlidir. Tanıma tenfiz davalarında daha önce verilen bir boşanma kararı mevcuttur ve bu karar Türk mahkemeleri tarafından tanınır. Bu durumda aslında kadın çok daha önce boşanmış olmasına rağmen tanıma tenfiz işlemi ile sanki Türkiye’de yeni boşanmış gibi işlem görür. Bu nedenle de tanıma tenfiz davasından sonrada kadının iddet müddetini beklemesi gerekir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.