Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanmada Velayet Kime Verilir Velayet Hakkı

Evlilik birliği içerisinde müşterek çocuğun velayeti her iki eş tarafından ortak olarak kullanılır. Boşanma davası açıldıktan sonra ise aile hakimi çocuğun velayetinin kime verileceğine karar verir ve çocuk için tebdir nafakası bağlar. Bunun için ayrıca velayet davası açmaya gerek yoktur. Yapılan yargılama sonucunda ortaya çıkan hususlar doğrultusunda boşanmada velayet kime verilir sorusu yanıt bulur.

Velayetin kime verileceği konusunda karar alınmadan önce mahkeme uzmanları bir rapor hazırlar. Bu raporda çocuğun kime verilmesinin daha uygun olacağı bilimsel gerekçeleriyle belirtilir. Bunun yanında çocuğun yaşı belirli bir seviyeye gelmişse çocuğa kiminle kalmak istediği sorulur. Ayrıca tarafların sosyal ekonomik durumlarını tespit etmek için bir araştırma yapılır. Bütün bu işlemler sonucunda hakim velayet hakkında kararını verir.

Çocuğun Velayet Anneye mi Babaya mı Verilir ?

Boşanma sürecinde çocuğun anne mi baba mı verileceği konusunda karar verilirken çocuğun yaşı dikkate alınır. Eğer çocuğun yaşı küçükse bu durumda anne ilgi ve şefkatine ihtiyacı olduğu dünüşüldüğünden çocuğun velayeti anneye verilecektir. Eğer çocuğu yaşı büyükse bu durumda anne de baba da eşit şartla sahiptir. Öncelikle çocuğun isteği dikkate alınır. Çocuk anne yada babadan birini tercih ederse hakim bu tercihe riayet eder. Çocuğun velayetini alacak tarafın sosyal ekonomik durumu iyi değilse hakim bu tercihi dikkate almayabilir. Bu noktada tarafların velayeti alabilmesi için dikkat etmesi gerekn bir kaç önemli nokta vardır. Bu önemli noktaların gözden kaçırılması velayeti alma şansızı düşürür. Boşanmada velayet kime verilir hususu konusunda ayrıntılı bilgi almak içni bize ulaşabilirsiniz.

Velayet Hakkı

Velayet hakkı anne ve babaya tanınmış bir haktır. Anne veya baba dışında birisi çocuğun velayetini alamaz. Ancak vasi olarak atanabilir. Çocuğun velayetinin alabilmek için öncelikle küçük çocuğunuzun velayetinin sizde kalması konusunda eşinizle anlaşmanız veyahut eşinizin çocuğunuzun velayetini istememesi durumunda hakim velayeti size verecektir.Anlaşmanın olmaması veyahut eşinizin de velayet talebinde bulunması durumunda hakim her iki tarafın ekonomik ve sosyal durumunu araştırarak ve çocuğun da yaşı ve psikolojik sosyal durumunu da göz önüne alarak çocuk için en iyisi ne ise ona göre karar verecektir. Bu yüzden boşanmada velayet kime verilir sorusuna kesin bir yanıt vermek mümkün değildir.

bosanmada-velayet-kime-verilir