Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Bilişim Hukuku Davalarında Avukatlık

Bilişim hukuku ülkemizde yeni gelişen bir hukuk disiplinidir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet ve bilgisayar kullanımın artması sonucunda bilişim alanında bir takım uyuşmazlık meydana gelmektedir. Bilişim hukuku bu alandaki boşluğu doldurmak amacıyla hazırlanmış kanunlardan oluşmaktadır. Bilişim hukuku aslında bir çok kanunu içinde barındırmaktadır. Zira bilişim hukuku içerisinde, telif hakları, marka hukuku, bilişim suçları gibi hususlar yer almaktadır. Bilişim hukuku davalarında avukatlık yapacak kişilerin bu konulara hakim olması gerekir. Bilişim hukuku sürekli gelişen ve değişen bir hukuk alanıdır. Özelikle insansız hava araçlarının, kendi kendine giden arabaların, robotların ve benzeri teknolojik yeniliklerin hayatımıza girmesiyle birlikte daha önce karşılaşmadığımız bir çok uyuşmazlık mahkemelerde dava konusu yapılacaktır.

Bilişim Suçları Nedir ?

Bilişim suçları genel olarak Türk Ceza Kanunda düzenlenmiştir. Fakat Fikir ve Sanat Eserleri Kanunda da düzenlenmiş bilişim suçları mevcuttur. Bilişim suçları esasında diğer suç tiplerinden çokta farklı bir yapısı yoktur. Tek farkı bu suçların internet üzerinden yani siber bir ortamda işlemesidir. Bu sebeple soruşturma usulü diğer suçlara göre daha farklıdır. Bu nedenle bilişim hukuku davalarında avukatlık yapacak olan kişilerin teknik bilgiye sahip olması gerekir. Bu suçlar soruşturulurken adli bilişim konusunda uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Zira bu tür suçların delilleri bilgisayar ortamında bulunmaktadır. Bilişim suçları avukatları da bu konularda mahkemelere yol göstermektedir.

Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim suçları avukatı olmak için ceza hukukun yanında bilişim alanında da bilgili olmak gerekir. Zira bilişim suçlarının soruşturma usulü farklı olduğu gibi mahkemede savunulması da farklı bilgiler gerektirmektedir. Bu kapsamda Ankara ilinde sadece bu tür suçlarla ilgilenen bilişim suçları soruşturma bürosu kurulmuştur.  Bilişim hukuku konusunda ceza hakimlerinin yeterli bilgisi olmadığı için bu konularda bilirkişilerden yardım almaktadırlar. İyi bir bilişim avukatı bu tür davalarda olmazsa olmazdır. Zira bilişim suçları yargılaması bir takım teknik bilgilere ihtiyaç duyulan davalardır. Kişilerin bu davalarda kendilerini ifade edebilmesi oldukça zordur. Bu sebeple bir bilişim suçları avukatı yardımı ile bu tür davalarda savunma yapılmadır.

Bilişim Hukukunda Deliller

Bilişim hukukunda gereği elle tutulur ve somut delillerden ziyade dijital ortamda bulunan deliller üzerinden yargılama yapılmaktadır. Bu deliller bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi teknolojik cihazların içinde depolanır. Bu delillerin toplanırken CMK’nın 134. maddesi dikkate alınmalıdır. Bilişim hukuku davalarında avukatlık yaparken CMK’nın 134. maddesinin uygulanmasını sağlamak gerekir. Bu zamana kadar avukatlık yaptığımız bilişim suçları davalarında bir çok usulsüz delil olduğunu tespit ederek müvekkillerimizin beraat etmesini sağladık. Bu nedenle eğer bir bilişim suçu davası ile karşı karşıya kalırsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (4)

  1. Harun
  2. Hanifi
  3. Erol
  4. Cengiz