Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Arama Motorlarından İçerik Kaldırma, Online İtibar Koruma

Herkesin bildiği üzere günümüzde internet oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yaygınlaşma sonucunda internet üzerinde paylaşılan içeriğin kontrolü de oldukça zorlaşmıştır. İnsanlar sizin veya markanızın hakkında gerçek olmayan yorumlarda ve paylaşımlarda bulunabilmektedir. Bu nedenle arama motorlarından içerik kaldırma işlemi herkes için çok önemli hale gelmiştir. Online itibar koruma denilen bu yöntem bilişim avukatları yardımı ile sürdürülen bir süreçtir.

Kurumunuz, markanız ya da isminiz hakkında arama motorlarında yapılan aramalarda negatif sonuçlar yer alıyorsa itibarınızı tehlikeye atmaktadır. Çünkü araştırmalara göre karar vericilerin yüzde 76’sı arama motorlarında çıkan sonuçlar doğrultusunda kararlarını şekillendiriyor.

Online mecralarda kötü niyetli insanlar kurumunuz ya da sizin hakkında yanlış bilgileri kısa sürede yayabilir. Doğru-yanlış ayrımı yapmadan online dünyada paylaşılan her bilgiyi hafızaya alan arama motorlarında markanız hakkında gerçek olmayan bilgiler yer alabilmektedir.

İtibarınızın arama motorlarında temize çıkması ve temiz kalması hem hukuki hemde teknik destek almak gerekmektedir. Bu bağlamda bilişim alanında uzman bir avukattan yardım almak ve 5651 sayılı yasa doğrultusunda hem hukuki hemde teknik anlamda içeriğin yayından kaldırılması için ivedi şekilde harekete geçmek gerekmektedir. Bu konularda herhangi bir hukuki desteğe ihtiyacınız olursa çekinmeden bize ulaşabilirsiniz .

Sitenin Erişime Kapatılması

Kişiler veya kurumlar hakkında olumsuz içerik yüklenen siteler için sulh ceza hakimliğinden erişim engelleme kararı alınabilir. Fakat bu karar alınsa bile söz konusu içeriğe ilişkin yazılar arama motorlarında yer alabilir. Bunun için arama motorlarından içerik kaldırma işlemi yapılması gerekir. Bu sürecin bilişim avukatı yardımıyla yapılması gerekir. Zira Ankara bulunan sulh ceza hakimlikleri bir çok başvuruyu yerinde görmediğinden reddetmektedir. Özellikle firmalar hakkında yayınlanan olumsuz içeriklerin temizlenmesi, sitelerin kapatılması veya url bazlı engellemelerin yapılması çok önemlidir. Bu noktada uzman bir bilişim avukatı yardımı alınması gereklidir. Biz bu zamana kadar pek çok olumsuz içeriğin engellemesini sağlamış bulunuyoruz. Eğer sizinde bu konuda hukuki desteğe ihtiyacınız olursa bize ulaşabilirsiniz.

Müstehcen Görüntülerin Engellenmesi

Son dönemde bir çok kişi kendi görüntülerinin bir takım internet sitelerinde yer aldığından dolayı şikayette bulunmaktadır. Özellikle müstehcen görüntüler için facebook, instagram gibi sosyal medya hesaplarında profil oluşturulduğu ve yakın çevrenin arkadaş olarak eklendiği pek çok olayla karşılaştık. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde erişim engelleme kararı aldırmak gerekir. Bunun yanında bu yapılan fiil suç oluşturduğu için TCK 226’da yer alan müstehcen görüntü yayınlama ve TCK 136’da yer alan kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi ve yayılması suçunu oluşturduğu için suç duyurusunda bulunmakta gerekir.

Yorumlar (2)

  1. Orçun
  2. Ramazan