Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı olarak boşanmaya karar veren kişiler boşanma davası açarken mahkemeye mutlaka bir anlaşmalı boşanma protokolü sunmalıdır. Bu boşanma protokolünde tarafların hangi konularda anlaştığı yer almalıdır. Bu protokolün bir avukat yardımı ile hazırlanması yapılacak hataların önüne geçecektir. Zira yanlış açılan anlaşmalı boşanma davaları çok uzun sürmektedir.
Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin;
– Çocuğun velayeti kime verilecek, bu çocuk için karşı taraf ne kadar iştirak nafakası ödeyecek, karşı taraf bu çocuğu hangi günlerde görecek.
– Taraflar birbirinden yoksulluk nafakası alacak mı? Eğer alacaksa bu tutar ne kadar olacak? Bu tutar her yıl artırılacak mı ?
– Taraflar birbirinden maddi manevi tazminat alacak mı ? Alacaksa ne kadar bir tutar belirlenece ve belirlenen bu tutar ne zaman ödenecek.
– Evlilik içerisinde alınan ev, araba veya bankadaki para nasıl paylaşılacak.
Bunun pek çok konuya anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken dikkate alınmalıdır. Aksi halde mahkeme taraflarca hazırlanan bu protokole müdahale edecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ankara

Eğer taraflar Ankara’da yaşıyorlarsa davalarını Ankara aile mahkemesinde açmaları gerekir. Eğer avukat yardımı ile bu dava açılacaksa avukat zaten gerekli bütün işlemleri sizn adınıza yapacağından sizin sadece duruşmaya çıkmanız yeterli olacaktır. Bu tür işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız yada bu işlemlerle ilginecek zamanınız yoksa boşanma avukatı yardımı almanızı tavsiye ederim. Yanlış yada hatalı şekilde açılan davalarda hak kaybına uğrabilirsiniz yada davanız gereksiz yere çok uzun sürebilir. Ekte örnek olarak bir anlaşmalı boşanma protokolü sunulmuştur. Fakat sadece bu bilgilere dayanarak dava açmanızı tavsiye etmem. Konu hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

ANLAŞMALI BOŞANMAYA DAİR PROTOKOL

…….

……. ile ……. aralarında karşılıklı olarak anlaşarak BOŞANMAYA karar vermiş olup iş bu protokol tanzim edilmiştir.

Bu protokol gereğince ;

1– ……. ile ……. karşılıklı olarak boşanmayı kabul ederler,

2– …….’ta …….’ta bulunan her türlü şahsi eşyası ile çeyiz olarak getirmiş bulunduğu eşyalarının tümünü almış olup, eşya olarak başka alacağı olmadığını kabul eder. Aynı şekilde …….’ın da,…….’tan her hangi bir eşya alacağı yoktur.

3– Boşanma sebebiyle her iki taraf birbirlerinden tedbir, yoksulluk nafakası veya her hangi bir şekilde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmamaktadırlar.

4– Taraflar yukarıda yazılı şartlarda anlaşmış olup, iş bu protokol ……. tarafından açılacak boşanma davasında anlaşmalı boşanmanın esası olarak Mahkemede delil olarak kullanılacaktır.

İş bu protokolü okuduk, irademize uygun bulduk ve karşılıklı olarak imza altına aldık.

anlasmali-bosanma-protokolu