Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur – Nasıl Yapılır

Günümüzde açılan boşanma davalarının büyük bir kısmı anlaşmalı şekilde açılmaktadır. Anlaşmalı boşanmanın bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni ise bu davaların çok kısa sürede sonuçlanmasıdır. Peki anlaşmalı boşanma nasıl olur ? Anlaşmalı boşanma için öncelikle tarafların bir boşanma protokolü düzenlemesi gerekir. Bu protokolde boşanmanın şartları yer alır. Daha sonra Ankara aile mahkemesinde boşanma davası açılır boşanma gerkçekleşir.

Taraflar anlaşmalı olarak boşanmak istediklerini belirterek bize başvuru yaptıklarında öncelikle kendilerinden bir boşanma vekaleti çıkarmalarını istiyoruz. Bu vekaletname sizin adınıza dava açabilmemiz için gereklidir. Tarafımıza avukat vekaletnamesi çıkarıldıktan sonra. Tarafların anlaşmış olduğu hususları içeren bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenliyoruz. Daha sonra anlaşmalı boşanma davasını açıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede duruşma günü alıyoruz. Taraflar belirlenen duruşma gününde mahkemeye geliyorlar ve dava o gün sonuçlanıyor. Bu işlemin ardından kararın kesinleştirilmesi yapılıyor ve nüfus müdürlüğüne müzekkereler gönderiliyor.

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için bir takım şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Anlaşmalı boşanma nasıl olur sorusu yanıtlanırken bu hususlara çok dikkat edilmelidir. Örneğin evlilik birliği bir yıldan az sürmüş ise tarafların anlaşmalı olarak boşanmaları mümkün değildir. İkinci olarak taraflar boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında tam anlaşmaya varmış olmalıdır. Üçüncü ve son şart ise tarafların mutlaka bizzat duruşmaya katılmasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer

Ankara’da açılan boşanma davaları ortalama olarak 1 hafta ile 4 ay arasında sonuçlanmaktadır. Avukatsız olarak açılan davalar daha uzun sürebilmektedir. Fakat anlaşmalı boşanma avukatı yardımı ile açılan davalar bir iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ankara ilinde 11 tane aile mahkemesi bulunmaktadır. Her mahkemenin uygulaması farklıdır. Bu nedenle bazı davalar bir hafta içerisinde sonuçlanırken bir kısım davalar daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirecek olan hakimin kanaatidir. Anlaşmalı boşanma nasıl olur konusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.