Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır Boşanma

Yurt dışında boşanmış olan ve kararın Türkiye’de tanıtılması isteyen kişilerin çok fazla sorun yaşadığı konulardan biri de yurtdışına tebligat nasıl yapılır boşanma konusudur. Ayrıca Türkiye’de boşanma davası açan ve eşi yurt dışında yaşayan kişilerde yurt dışına tebligat yapmak zorunda kalmaktadır. Bu süreç aylarca hatta yıllarca sürebilmektedir. Bu süreci kısaltmanın tek yolu iyi bir boşanma avukatı tutmaktır. Biz müvekkillerimize bu konuda her türlü hukuki yardımı yaparak davalarının kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyoruz.

Yurtdışı tebligatları, 7201 sayılı yasanın 25 ve 25/a maddesi hükümlerine göre yapılır.

Boşanma davası kamu düzenine ilişkin olduğundan ailesine yapılan tebligat neticesi bizzat olmadığından hakim davalının ailesiyle birlikte yaşayıp yaşamadığını emniyet aracılığıyla araştırabilir. Bu yüzden mutlaka yurtdışına yapılmalıdır.

Yurtdışına gönderilen tebligatlarda ikili bir ayrım vardır. Eğer karşı taraf yabancı ülke vatandaşı ise bu durumda ilgili ülke ile Türkiye arasında ki ikili anlaşmalar gereğince tebligat gönderilir. Bu tebligatı Adalat Bakanlığı Uluslarası Tebligat Bölümü yapar. Eğer karşı taraf Türk vatandaşı ise bu durumda tebligat ilgili konsolosluğa gönderilir ve tebligatı Türk Konsolosluğu yapar.

Yurtdışındaki Eşe Tebligat Nasıl Yapılır

Yurtdışına tebligat nasıl yapılır boşanma davalarının en büyük sorunudur. Zira çok kısa sürede sonuçlanacak olan dava sırf tebligat geç geldiği için yıllarca sürebilmektedir. Bu süreyi kısaltmanın elbette bazı püf noktaları vardır. Mesela her iki eşte bir avukat tutarsa bu durumda yurtdışına tebligat yapmaya gerek kalmayacağından dava çok hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır. Avukatsız olarak açılan boşanma veya tanıma tenfiz davalarında ise davanın yıllarca sürmesi muhtemeldir. Bu yüzden taraflardan biri yurtdışında ise mutlaka avukat yardımı alımalıdır. Bu konuda hukuki desteğe ihtiyacınız olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yabancı Eşe Yurtdışında Tebligat

Bir boşanma davasının yada tanıma tenfiz davasının sonuçlanabilmesi için taraf teşkili mutlaka sağlanmalıdır. Bunun içinde karşı tarafa tebligat yapılarak davadan haberdar olunması sağlanmalıdır. Bir çok kişi karşı tarafa tebligat yapılamadığından boşanamamaktadır. Bu yüzden de yurtdışına tebligat nasıl yapılır boşanma gibi sorular sormaktadırlar. Eğer karşı tarafa tebligat yapamazsanız, karşı taraf tebliği almaktan kaçınır veya karşı tarafın adresi tespit edilemezse bu durumda mahkeme tarafından ilanen tebligat yapılmalıdır.

yurtdisina-tebligat-nasil-yapilir-bosanma