Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Türkiye Tanına Tenfiz Davaları

Türk vatandaşları dünyanın bir çok ülkesine dağılmış durumdadır. Türk vatandaşları yabancı ülkeler gerek Türk vatandaşlarıyla gerekse de yabancı ülke vatandaşlarıyla evlenmektedirler. Evlilikler eğer boşanma ile sonuçlanırsa söz konusu yabancı ülke kararının Türkiye’de geçerli olması için Türkiye tanıma  tenfiz davaları açılması gerekmektedir.

Açılacak bu dava neticesinde söz konusu boşanma kararı Türkiye Mahkemeleri Tarafından kabul edilecek ve boşanma kararı nüfus kayıtlarına işlenecektir.

Boşanmanın Tanınması Ve Tenfizi

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası şekli bir dava olup kanunda belirtilen evrakların toparlanması ve konusunda uzman bir avukata vekalet verilmesi ile Türkiye’ye gelmeden neticelendirilebilir. Yurt dışında alınan boşanma kararının hemen ertesinde boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak daha hızlı ve kesin bir çözüm sağlar. Zira birçok vatandaşımız bu davanın varlığından bihaberdir.

Uzun yıllar sonra Türkiye’ye dönüşlerinde hala evli olduklarını fark etmekte bu nedenle evrakların toparlanması çok daha uzun ve meşakkatli bir iş haline gelmektedir.

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davasının hızlı bir şekilde neticelenmesi için boşanan eşle iletişimin kesilmemesi büyük önem arz etmektedir. Zira boşanılan eşin kendisini Türkiye’de bir avukatla temsil etmemesi halinde süre çok daha uzun ve zor bir sürece yayılmaktadır.

Bu nedenle bizim yurt dışında boşanan çiftlere en önemli tavsiyemiz boşanılan eş ile iletişimin kesilmemesi ve boşanmanın hemen ertesinde Türkiye’de boşanmanın tanınması ve tenfizi konusunda uzman bir avukata vekalet vermeleridir. Konuyla ilgili her türlü hukuki destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın, yurt dışında boşanmanız Türkiye’de de boşandığınız anlamına gelmez… Bu nedenle Türkiye tanıma tenfiz davaları hakkında ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederim.

Yabancı Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Yabancı bir ülkede alınmış boşanma kararını için boşanma tanıma tenfiz davası açılır. Türkiye tanıma tenfiz davalarının açılabilmesi için  boşanmanın yapıldığı ülkeninin mutlaka Lahey sözleşmesine üye olması gerekir.

Örneğin, Almanya, Amerika, Arjantin, Avustalya, Avusturya, Azerbaycan, Balerus, Belçika, Beyaz Rusya, Bosba Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Fillandiya, Fransa, İşveç, İşviçre, Kanada, İspanya, Kazaksitan, Gürcistan, Letonya, Litvanya, Luksenburg, Hollanda, Hırvastisyan, Japonya, Macaristan, Moldova, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Malezya, Slovakya, Slovenya, Türkmesintan,  Yunanistan, Yeni Zellanda, Ukrayna gibi ülke alınan boşanma kararlarının tanınması için Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Bu dava açıldıktan sonra davanın kabul edilmesine karar verilirkse bu durumda nüfus müdürlüğüne müzekkere gönderilir ve artık taraflar Türkiye’de boşanmış olurlar.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (2)

  1. Hanifi
  2. Hasan