Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Tanıma Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürer

Yurtdışında boşanmış olan kişiler bu boşanmanın Türkiye’de de geçerli olduğunu düşünmektedir. Fakat yabancı ülke mahkemesi tarafından verilen bir boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için mutlaka bir tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Boşanan kişilerin bir çoğu yeniden evlenmeyi düşündüğü için tanıma tenfiz davaları ne kadar sürer diye merak etmektedir.

Tanıma tenfiz davaları genel olarak kısa süren davalardır. Fakat bazı etmenlerden dolayı dava uzun sürebilir. Bu tür davalarda sürenin uzamasına neden olan etmen tebligattır. Tebligatlar ne kadar kısa sürede yapılırsa o kadar kısa sürede dava sonuçlanır. Eğer tebligat sorunu yaşanmazsa dava bir haftada bile sonuçlanabilir. Ama tebligat yapılmazsa davanın uzaması kaçınılmazdır.

Bu nedenle tanıma tenfiz davalarında her iki tarafta avukat tutmalıdır. Yoksa dava çok uzun sürebilir. Her iki tarafta avukat tutarsa karşı tarafa tebligat yapılmasına gerek olmadığından gereksiz süre kaybı yaşanmaz. Böylece dava çok hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Tanıma tenfiz davaları ne kadar sürer sorusuna cevap verilirken ikili bir ayrım yapmak gerekir. Davanın kabul edilmesi için gerekli evraklar dava açmadan önce tamamalanırsa dava kısa sürede sonuçlanır. Fakat evraklar eksikse bu evrakların tamamlanması için bir süre gereğinden dava daha uzun sürecektir.

Yabancı Boşanmanın Tanıtılması Ne Kadar Sürer

Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararları Türkiye’de tanınması için Ankara aile mahkemesinde dava açmak gerekir. Bu davanın süresi ortalama 4 aydır. Bu davalar basit yargılama usulüne tabidir. Yani sadece birer dilekçe aşaması mevcuttur. Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra duruşma safhasına geçilir. Dava için gerekli olan evraklar tam olarak hazırlanmışsa dava tek celsede biter. Daha sonra mahkeme kararı karşı tarafa tebliğ edilir ve kesileştirme işlemi yapılır. Avukatsız olarak açılan davalarda bu işlem çok daha uzun sürebilir.

Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Tanıma tenfiz davalarının süresi davanın açıldığı yere göre değişmektedir. Örneğin Ankara’da açılan tanıma tenfiz davaları ne kadar sürer ?

Ankara ilinde açılan bir tanıma tenfiz davası 4-5 ay gibi bir sürede sonuçlanır. Eğer karşı taraf yurtdışında ise bu süre çok daha uzun olabilir. Eğer her iki tarafta avukat tutarsa dava 2-3 haftada da sonuçlanabilir. Zira her iki tarafında avukatı olursa hakim duruşma yapmadan dosya üzerinden karar verebilir. Ankara’da açılan bir çok davada 2 hafta gibi bir sürede davayı sonuçlandırdık. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.