Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Ceza Davası

Genel olarak ceza davası genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki asliye ceza davalarıdır. Asliye ceza mahkemesi genel görevli ceza mahkemesidir. Fakat bazı suçlarda verilecek ceza miktarı çok yüksek olduğu için bu suçların cezalandırılması için ağır ceza mahkemeleri kurulmuştur. Ağır ceza mahkemeleri 3 hakimlidir ve kararları oy çokluğuyla verir. Asliye ceza mahkemesinde ise tek hakim bulunur.

Ceza yargılamasının iki evreden oluşur. Bu evrelerden ilki soruşturma aşamasıdır. Soruşturma aşaması savcılığa suç duyurusunda bulunma işlemi ile başlar. Suç duyurusunda bulunurken çok dikkat etmek gerekir. Zira suç duyurusu gerekli şekilde yapılmazsa savcılık takipsizlik kararı verebilir. Bu nedenle suç duyurusunun bir ceza avukatı yardımı ile yapılmasını tavsiye ederim.

Suç duyurusunda bulunulduktan sonra savcılık şüpheli kişiyi ifade çağırır. Şüphelinin verdiği ifade sonucunda ve mevcut deliller ışığında savcılık iddianame düzenleme kararı verir. Böylece ceza davası başlamış olur. Savcılık tarafından ifade çağrılan bir kişinin ifadesini avukat eşliğinde vermesi çok önemlidir. Zira ifade sırasında söylenecek yanlış bir kelime bile ceza almanıza neden olabilir. Bu yüzden avukat olmadan ifade vermemenizi tavsiye ediyorum.

Ağır Ceza Davası

Ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlar kanunla düzenlenmiştir. Örneğin uyuşturucu ticareti, hileli iflas, nitelikli dolandırıcılık, cinsel istismar, zimmet, yağma, irtikap, kasten öldürme, Anayasal düzene karşı suçlar, terörle mücadele kapsamına giren suçlar ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlardır. Bu suçlarda verilecek ceza miktarı oldukça yüksektir. Bu sebeple bu kişilerin savunmaları mutlaka iyi bir ağır ceza avukatı tarafından yapılmalıdır. Ceza yargılamasında avukatın çok önemli bir rolü vardır. Biz bu zamana kadar girdiğimiz ağır ceza dosyalarında pek çok beraat kararının alınmasını sağladık. Bu konuda ki başarımız ise  dosyada ki tüm ayrıntılara dikkat etmemiz, gerekli hukuki bilgi ve tecrübeye sahip olmamız, güncel Yargıtay içtihatları takip etmemizden gelmektedir.

Asliye Ceza Davası

Asliye ceza mahkemesi genel görevli mahkemedir. Ankara gibi büyük illerde çok fazla asliye ceza mahkemesi görev yapmaktadır. Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen ceza davaları asliye ceza mahkemesinde görülür. Örneğin; hakaret, tehdit, şantaj, dolandırıcılık, müstehcenlik, basit yaralama, taksirle yaralama,  hırsızlık, mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik, parada sahtecilik, tefecilik gibi suçlar asliye ceza mahkemesinin görevine girer. Asliye ceza davalarında verilecek cezalar genellikle hapis cezalarıdır. Fakat hakaret gibi suçlarda para cezası verilmesi ihtimali de vardır. Bu nedenle bu tür suçlarla yargılanan kişiler mutlaka bir ceza avukatı yardımı almalıdır. Ceza davası konusunda hukuki yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Örnek Karar
Yargıtay 2. Ceza Dairesi, ilginç bir karara imza attı. Daire, aynı evde ve ayrı odalarda yaşayan kardeşlerin birbirlerinin odalarına girmelerinin ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçunu oluşturmayacağına karar verdi.

Yargıtay’ın bu kararının ardından aynı evde yaşayan kardeşler birbirlerinin odasına izinsiz girse dahi ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçunu işlemiş sayılmayacak.

Havsa’da ikamet eden kardeşler, aynı evde iki ayrı odada yaşıyordu. Kardeşlerden E.K., kardeşinin izni olmaksızın odasına girince ‘sanık’ sıfatıyla hakim karşısına çıktı. A.K. kardeşinin kendisinden izin almadan odasına girmesinin ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçunu oluşturduğunu iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

Biri davacı, biri davalı olan kardeşleri yargılayan Havsa Asliye Ceza Mahkemesi, kardeşinin odasına izinsiz giren E.K.’yı ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçunu işlediği gerekçesiyle mahkum etti. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay, kardeşlerin ayrı ayrı kullandıkları odalara hayatın normal akışı içinde izin alamadan girebileceklerine hükmederek mahkumiyet kararını bozdu.

ceza-davasi

 

  1. Faruk