Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Boşanma / Kredi Çekilerek Alınan Ev Nedeniyle Talepler

Kredi ile evlilik birliği içinde alınan ev edinilmiş mal kapsamındadır. Boşanma davası açma tarihinize kadar ki ödemelerin yarı değeri üzerinde tasfiye payı alacağınız vardır.

Bu alacak hakkının mahkemece karara bağlanması için, ayrıca harç ödenerek açılmış mal tasfiyesi ve tazfiye payı talepli bir dava olması gerekir. Ve en geç boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır.

 

Ev 2002 yılından sonra edinilmişse  edinilmiş mallara katılma rejimine tabidir, mal rejimi sona erdiği zaman açılacak tasfiye davasında evin veya elden çıkarılmış ise yerine geçen değerin yarısı üzerinde hak sahibi olur. Mal rejiminin sona erme nedenlerinden biri de boşanmadır. Boşanma halinde tasfiye gündeme gelir. Mal rejimi devam ettikçe eşler kendi malları üzerinde tasarruf yetkisine sahiptir, yani dilediği gibi satabilir, kiralayabilir.

Yorumlar (2)

  1. Sevim
  2. SAMET