Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Anlaşmalı Boşanma Protokol Örneği

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişiler mahkeme dava dilekçesiyle birlikte bir anlaşmalı boşanma protokolü örneği sunmak zorundadır. Bu protokolde, nafaka, çocukla kişisel ilişki, velayet, maddi manevi tazminat, mal paylaşımı gibi hususlar mutlaka yer almalıdır.

Aşağıda bir anlaşmalı boşanma protokolü örneği sunulmaktadır.

Ankara Aile Mahkemesine Sunulmak Üzere
ANLAŞMALI BOŞANMAYA DAİR PROTOKOL

…….

……. ile ……. aralarında karşılıklı olarak anlaşarak BOŞANMAYA karar vermiş olup iş bu protokol tanzim edilmiştir.

Bu protokol gereğince ;

1- ……. ile ……. karşılıklı olarak boşanmayı kabul ederler,

2- …….’ta …….’ta bulunan her türlü şahsi eşyası ile çeyiz olarak getirmiş bulunduğu eşyalarının tümünü almış olup, eşya olarak başka alacağı olmadığını kabul eder. Aynı şekilde …….’ın da,…….’tan her hangi bir eşya alacağı yoktur.

3- Boşanma sebebiyle her iki taraf birbirlerinden tedbir, yoksulluk nafakası veya her hangi bir şekilde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmamaktadırlar.

4- Taraflar yukarıda yazılı şartlarda anlaşmış olup, iş bu protokol ……. tarafından açılacak boşanma davasında anlaşmalı boşanmanın esası olarak Mahkemede delil olarak kullanılacaktır.

5- Müşterek çocukların velayeti anneye verilecektir. Baba müşterek çocuklarla ocuklarla iki haftada bir cumartesi sabahı saat 10:00 da alınıp takip eden pazar günü akşam saat 17.00 ye kadar, Dini bayramların ikinci günü sabah saat 10.00 dan üçüncü günü akşam saat 17’ye kadar, Eğitim dönemi yarı yıl tatillerinin ilk haftası cumartesi günü sabah saat 09.00’ dan takip eden cuma günü akşam saat 17.00 ’ye kadar, Ayrıca her yıl 1 Ağustos sabah saat 09:00 ‘dan, 21 Ağustos akşam saat 17:00 ‘ye kadar, Her yıl anneler günü sabah saat 10.00 dan akşam saat 20.00’ye kadar, Tekli yıllardaki yılbaşılar da 31 Aralık akşamı saat 17:00’de alınıp ertesi gün saat 15:00’da teslim edilmek, Tekli yıllarda müşterek çocuğun doğum gününde saat: 10:00’da alınıp, ertesi günü saat 17:00’ teslim edilmek, Tekli yıllarda 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında saat 09:00’da alınıp, aynı gün akşam 17:00’de teslim edilmek üzere yanına alarak kişisel ilişki kuracaktır.

İş bu anlaşmalı boşanma protokolünü okuduk, irademize uygun bulduk ve karşılıklı olarak imza altına aldık.

Davacı                                                                                 Davalı

anlasmali-bosanma-protokolu