Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

TANIMA VE TENFİZ DAVALARINDA YETKİLİ VE GÖREVLİ MAHKEME

Tanıma  ve tenfiz davalarında  yetkili ve görevli mahkeme, m. 51’de düzenlenmiştir. 51/1’e göre görevli mahkeme, asliye hukuk mahkemesidir. Ancak Aile Mahkemeleri Hakkında Kanun’a göre aile hukukuna ilişkin yabancı mahkeme kararları, aile mahkemelerinde tanının tenfiz edilir. MÖHUK’un bu kanuna göre sonraki tarihli kanun olmasına rağmen bu kanun daha özel nitelikli olduğu için aile hukukuyla ilgili tenfiz davaları, aile mahkemelerinde görülecektir.

Yetkili mahkeme ise 51/2’de düzenlenmiştir. Buna göre yetkili mahkeme, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri mahkemesi, yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, oda yoksa Ankara İstanbul veya İzmir Mahkemelerinden biridir. Burada son olarak Ankara, İstanbul, veya İzmir mahkemelerinin yetkili mahkeme olarak gösterilmesi, MÖHUK m. 41’in aksine bir aşkın yetki hali yaratmaz. Çünkü tenfiz için Türkiye’de bir mahkemenin mutlaka yetkili olması gerekir.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır

Milletlerarası Özel Hukuk Kanunu’na göre tanıma ve tenfiz davalarında görevli ve yetkili mahkeme aile mahkemesidir. Yabancı boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi aile mahkemelerinde görülür. Yer yönünde yetkili mahkeme ise Ankara mahkemeleridir. Eğer tarafların Türkiye’de bir adresi var ise dava orada da açılabilir. Fakat tarafların ülkemizde adresi yoksa dava Ankara’da açılmalıdır. Biz yurt dışında yaşayan bir çok vatandaşımızın boşanma kararının Ankara’da tanınması gerçekleştirdik. Bu konuda çok sayıda referans gösterebileceğimiz dosyamız bulunmaktadır. Tanıma tenfiz davası konusunda herhangi bir hukuki desteğe ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tanıma Tenfiz İçin Tanıma Gerekli Belgeler

Tanıma tenfiz işleminin hızlı bir şekilde gerçeklebilmesi için yurt dışında alınan boşanma kararının kesinleşmesi gerekir. Boşanma kararı kesinleştikten sonra üzerine apostil şerhi vurdurulmalıdır. Daha sonra bu karar apostilli hali ile birlikte Türkçe’ye çevrilmeli konsolosluk yada noterce onaylanmalıdır. Bu kararın tanınması için bize vekaletle birlikte kararın aslını gönderilmesi gerekir. Davanın kısa sürede sonuçlaması için her iki tarafında avukatı olması gerekir. Böylece tanıma tenfiz işlemlerinde tebligatlar avukatlara yapılmakta ve süreç çok kısalmaktadır. Tanıma  ve tenfiz davalarında görevli ve yetkili mahkeme Ankara olduğu için tanıma tenfiz avukatının Ankara’da olması çok daha iyi olacaktır.

tanima-tenfiz-davasinda-gorevli-ve-yetkili-mahkeme