Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Online İtibar Koruma

Bazı insanlar internette yasal olmayan çalışmalar yapılabileceğini ve kendilerinin takip edilemeyeceğini düşünmektedir. Ve aynı insanlar, birçok masum kişi ve kuruluşlar hakkında internette yanlış bilgiler ve iftiralar yayınlamaktadır. Bugün internet uluslararası kanunlar tarafından korunan bir yapıdır bu sebeple bilişim alanında bir avukattan yardım alınması gerekmektedir.

Birçok insan, hakkında çıkan yanlış haberler yüzünden iş ve aile hayatında olumsuzluklar yaşamaktadır. Ne yazık ki bu kişiler haklarındaki olumsuz yazıları kaldırmakta başarılı olamamışlardır. Uzman bir bilişim avukatından alınacak yardımla internetten olumsuz içeriği kaldırmak mümkündür. Bu bağlamda internette hakkınızda yayınlanan olumsuz içeriğin yayından çıkarılması için öncelikle 5651 Sayılı Kanunun hükümlerince hukuki mücadele başlatılması gerekmektedir. Fakat bu yöntem bazı durumlarda zaman kaybına neden olduğu için  istenmeyen içerik internette hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek içinde hukuki mücadelenin yanında teknik bir mücadele daha başlatılması gerekmektedir. Hakkınızda yayınlanan olumsuz içeriğinin yayından kaldırılması için mutlaka alanında uzman kişilerle çalışılması tavsiye ederim. Aksi durumunda hem zaman hemde para kaybına uğrama ihtimaliniz yüksektir.