Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

Hafta Tatili Ücretine Hak Kazanma Hesaplama

İş yerinde hafta sonu çalışan işlerin hafta tatili ücretine hak kazanması için haftalık çalışmas saatleri konusunda bir düzenleme olmaması gerekir. Yani hafta tatili illa pazar olarak belirlenmeyebilir. Bu durumda işçinin hafta tatili ücretine hak kazanıp kazanmadığı mesai saattinde yapılacak hesaplamaya göre belirlenecektir.

Hafta tatilinde çalışan işler için ayrı bir ücret ödemek gerekir. İşveren bu ücreti işçilerine ödemezse işçi dava açabilir. Açılacak bu davada işçinin hafta tatili ücretine hak kazanması hususunun ispatlanması gerekecektir. Bu sebeple bu davaların avukat yardımı ile açılması davanın kazanılma şansını yükseltecektir. Zira hukuki bilgisi yeterli olmayan işçilerin bu davaları açması ve duruşmaları takip etmesi çok kolay değildir. Bu davada yapılacak küçük hatalar bilr hak kaybına neden olabilir.

Hafta Tatilinde Fazla Mesai Yapılması

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun uyarınca, hafta tatili, 35 saatten az olmamak üzere cumartesi günü en geç saat 13.00’ten itibaren başlamak üzere Pazar günü olarak belirlenmektedir.

İş Kanunu’nun 46. maddesinde, bu kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan  işçilere tatil gününden önce aynı Kanun’un 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilmesi ve çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak işçiye ödenmesi gerektiği açıklanmaktadır. Ancak Kanun’da hafta tatilinin hangi gün olacağı belirtilmemiştir. Bu nedenle İş Kanunu bakımından hafta tatilinin Pazar günü kullandırılması zorunlu bulunmamaktadır.

Hafta Tatili Ücreti Nasıl Alınır

İşçi tatilden önce  haftalık  45 saatlik çalışma süresini tamamlamışsa hafta tatilinde çalışması durumunda, çalışılan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının % 50yükseltilmesi suretiyle  zamlı olarak ödenecektir. Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda ise ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmasayılacağından,  fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %25 yükseltilmesiyle  ödenecektir.

hafta-tatili-ucretine-hak-kazanma