Avukat Dinç Can Kaptan'ın BBC gazetesi Bilişim Suçları Dijital Şiddet üzerine son röportajını okumak için lütfen tıklayın.  Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlanan bu röportajı Cumhuriyet Gazetesi üzerinden okumak için ise lütfen burayı tıklayın.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALACAĞI VE HESAPLANMASI

 4857 sayılı İş Kanununda yer alan fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma kavramlarının açıklanması, denkleştirme esası, zorunlu nedenlerle fazla çalışma yapılması, olağanüstü hallerde fazla çalışma gibi işverenin işin durumuna göre organize edebileceği çeşitli seçenekler ve konunun teknik detayları çalışmamız kapsamında değildir. Fazla mesai ücreti alacağı ve hesaplması yapılırken işçinin haftalık çalışma saatleri dikkate alınır.

Fazla mesai ücreti alacağı ve hesaplaması sırasında işçinin normal aylık ücretnini yüzde elli zamlı olarak hesaplanması gerekir. Zira fazla mesainin karşılığı olan ücret normal ücretten daha fazla olmalıdır. İş Kanununda düzenlemeler bu yöndedir. Bu davalar açılırkan avukat yardımı alınması çok önemlidir. Zira bu davalarda işçilerin hak kaybına uğraması muhtemeldir. Yanlış ve hatalı açılan davalar yüzünden bir çok işçi hak kaybına uğramıştır. Bir Ankara iş hukuku avukatı olarak işçilere bu yola çıkmadan önce hukuki yardım almalarını tavsiye ediyorum. konuyla ilgili hukuki destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Alınır

Örneğin; sözleşme ile yerleşik bir uygulama ile iş yerindeki mesainin sabah 09:00 akşam 18:00 olduğunu kabul edelim. Bu durumda akşam 18:00’dan sonra yapılan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilecektir.

Bu örnekte günlük çalışma süresi 8 saattir. (1 saatlik öğlen arası verildiği kabul edilmiştir ve öğlen dinlenmeleri/ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz) Bu durumda iş yerinde haftanın 5 günü çalışmakta yerleşik uygulama ise ya da sözleşme ile belirlendiyse bu iş yerinde haftalık çalışma süresi 40 saattir. Bu durumda hafta içi akşam çalışılan fazla süreler hafta bazından toplam 5 saate kadar “fazla sürelerle çalışma” olarak kabul edilecektir ve her bir saat başına düşen ücret %25 arttırılacaktır.

Fazla Çalışma Ücreti Ne Kadardır

Haftalık 45 saate ulaşıldıktan sonra ise hafta içi akşam 18:00’dan sonraki her bir saat çalışma “fazla çalışma” olarak kabul edilecek ve bir saate düşen normal ücret % 50 arttırılacaktır. Fazla çalışma ücreti alacağı ve hesaplaması genellikle bilir kişi marifetiyle yapılır

Bu fazla mesailerin hafta içi akşam olması ya da hafta içi akşam kalınmayıp cumartesi gelinmesi hesaplama tarzında değişikliğe yol açmayacaktır. Öncelikle 45 saat dolup  dolmadığına bakılacak, dolmadıysa normal bir saatlik ücret %25 arttırılacak, 45 saat dolduktan sonrasına isabet eden fazla çalışma ücreti ise normal bir saatlik ücretin %50 arttırılması ile hesaplanacaktır.

fazla-mesai-ucreti-alacagi-ve-hesaplamasi